Çocuk MasallarıÇocuk Masalları Kısa

Ağaçkakan Ve Sincap Masalı

2

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız sincap masalı olan Ağaçkakan Ve Sincap Masalı. Ağaçkakan Ve Sincap Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.      

Eskiden büyülü hayvanların yaşadığı bir orman varmış. Ormanda hayvanlar barış ve huzur içinde yaşarmış. Herkes birbirine saygı gösterirmiş. Kimse kimseyi rahatsız etmemek için oldukça çaba sarf edermiş. Büyülü olsalar da hayvanların barış içinde yaşamasının tek sebebi hoşgörüymüş.

Yaşlı Bir Sincap

Bu ormanda uykusu çok hafif olan huysuz yaşlı bir sincap yaşarmış. En ufak bir seste uyanıp etrafındakilere kızan bu sincap, çok kere evini değiştirmiş. Ama her gittiği yerden rahatsız olup huzuru bir türlü bulamamış. Eski evinin yakınındaki şelalenin sesinden rahatsız olduğu için yine taşınmaya karar vermiş. Şelale canlı olsa belki onunla konuşup ses yapmamasını sağlayabilirmiş. Ama şelale bu, nasıl sessiz olabilirmiş ki?

agackakan-ve-sincap-masali
Ağaçkakan Ve Sincap Masalı

Yaşlı sincap yeniden taşınmak için ormanın başka bir yerinde, şelaleden uzak bir ev bulmuş. Bu ev, geniş bir sincap ailesine dar geldiği için taşındıkları, güzel bir çam ağacı içindeymiş. Yaşlı sincap evi çok beğenmiş. Artık çok yaşlandığı için, bir daha evini değiştirmek istemiyormuş. “Umarım burada da ses olmaz, rahatça bir uyku çekebilirim.” diye iç geçirmiş. Yaşlı sincabın fark etmediği bir şey varmış ama. Yakınında oturan ve daldan dala atlayıp ağaçları gagalayan bir Ağaçkakan Kuşu komşusu varmış. Aksilik bu ya bu ağaçkakanın en sevdiği ağaç, tam da yaşlı sincabın yeni taşındığı ağaçmış.

Yaşlı sincap bütün eşyalarını yeni evine getirip, hepsini düzenledikten sonra rahat bir nefes almak için koltuğuna oturmuş. O da ne? Hiç duymadığı bir gürültü! Ard arda gelen bu ses onu çılgına çevirmiş. Hemen başını penceresinden uzatıp bu gürültüyü yapanın kim olduğuna bakmış. Karşısına ağaçkakan çıkmış.

Komşu Ağaçkakan ve Sincap

Ağaçkakan “Ah merhaba, yeni komşu sizsiniz demek! “ deyip yeniden ağacı gagalamaya başlamış.  Yaşlı sincap buna daha da sinirlenip, ağaçkakana bağırmaya başlamış. “Sen ne yaptığını sanıyorsun ha, başım şişti burada!”. Kabalıktan hiç hoşlanmayan ağaçkakan, sincabın bu tavrı yüzünden daha da hızlı gagalamaya başlamış. “Sen ne dersen de bu ağacı gagalamayı asla bırakmayacağım!” demiş.

Günler geçip gitmek bilmiyormuş, yaşlı sincabın artık uykusuzluktan gözleri şişmiş. Bir gün yaşlı sincaba gelen arkadaşı Bilge baykuşa durumu anlatmış. “Ya, işte böyle baykuş kardeş. Ne yaptıysam dinletemedim. Yeni bir ev bulmam artık çok zor, çok yaşlandım. Ne yapmam gerektiğini asla bilmiyorum.” demiş. Bilge baykuş düşünmüş, ağaçkakanın aslında iyi biri olduğunu, sadece yaşlı sincabın kabalığından böyle davrandığını anlamış. O anda, ağaçkakanın yine gagalama sesleri duyulmaya başlamış. Artık buna katlanamaz hale gelen yaşlı sincap, bastonunu alıp pencereye koşuyormuş ki Bilge baykuş onu durdurmuş. “Bu zamana kadar ağaçkakanla, hep kaba konuştun. Onu korkutarak dediğini yaptırmaya çalıştın ama nafile değil mi? Şimdi kibarlıkla onu evine davet et. ” demiş.

Ağaçkakan şaşırsa da yaşlı sincabın davetini kabul edip evine gelmiş. Üçü birlikte konuşmaya başlamışlar. Yaşlı sincap ona kibarca rahatsız olduğunu anlatmış. Ağaçkakan ise en sevdiği ağacın bu olduğunu onu gagalamadan duramadığını söylemiş. Bunun üzerine Bilge baykuş bir çözüm yolu bulmuş. “Sevgili ağaçkakan madem bu ağacı gagalamadan duramıyorsun, o zaman gündüzleri her saat başı gelip, saat kaç ise o kadar gagalamaya ne dersin? Geri kalan zamanlarda yaşlı sincaba artık rahatsız etme lütfen.” demiş. Ağaçkakan bunu düşünüp kabul etmiş. Yaşlı sincap cevap da durumdan memnun olmuş. Artık pili hiç bitmeyen bir saati ve yeni bir dostu varmış. Ormanda ise yeniden huzur hakim olmuş.

Bir Önceki Masalımız Çiçek Perisi Masalı

Diğer Çocuk Masallarımız

Çocuk Masalları Kısa

Yönetici

Çiçek Perisi Masalı

Previous article

Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı

Next article

You may also like

2 Comments

  1. Sema Özdemir

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir