Çocuk Masalları Kısa

Balcı Baba

0

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız çocuk masalları arasında ki Balcı Baba Masalı. Balcı Baba gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Vaktiyle küçücük bir köyde Balcı Baba adında bir adam yaşarmış. Bu adama Balcı Baba demelerinin nedeni kapı kapı dolaşıp bal satmasıymış.Bal gibi tatlı sözlü kar gibi beyaz yüzlü bu adamın 2 oğlu varmış.

Balcı Baba Rahatsızlanmış

Baba artık yaşlandığı için bal satma işini oğullarından birini devretmeye karar vermiş. Oğullarından Hasan aklı başında bir gençmiş. Hem kendi tezgahını işletir hem de evin işlerinde babasına yardım edermiş. Diğer oğlu Kemal ise abisinin tam tersine haylaz,tembel,bugün bulduğunu aynı gün yiyen biriymiş. Ne para kazanmak ister ne de birine bir yardımı dokunurmuş. Gel zaman git zaman baba oğullarına kararını açıklamak için karşılarına almış ve şöyle demiş:

balci-baba
Balcı Baba

-“Evlatlarım biliyorsunuz artık yaşlandım ve doğru dürüst iş göremez oldum. İsterim ki bal satma işini ikinizden biriniz yapsın. Babanız da dinlensin. Büyük oğlu Hasan babasının bu sözlerini olgunlukla karşılamış ancak küçük oğlu Kemal açmış ağzını yummuş gözünü:

-“Baba sen ne dediğini bilir misin Allah aşkına? Bal satmakta neymiş!Hayat böyle geçmez. Benim başka planlarım var. Kısa sürede zengin olacağım ve en büyük olacağım” deyince babası üzülerek ve çaresizce Hasan’ın gözlerinin içine bakmış.Hasan da kendi işinin olduğunu ve babasına bu işi yapamayacağını söylemiş.Baba evlatlarından umduğu sözleri bulamayınca ağır aksak yine bal satmaya başlamış.Ancak aradan biraz süre geçince adam iş göremez olmuş.

Hasan eve üç beş kuruş getirip evi geçindirmeye çalışıyormuş kardeşi ise kendi istediği gibi bir dükkan açmış.Bir gün Kemal’in dükkanına bir müşteri gelmiş ve bal alacağını söylemiş.Kemal bal satmadığını ama başka ne ararsa bulacağını söylemiş.Adam Kemal’e şöyle demiş:

-“Çok eskiden bir arkadaşım bu köyde bal satıldığını ve yiyenlere şifa olduğunu söylemişti.Ben de uzaklardan buraya geldim.Balcı Baba adında biri olduğunu duymuştum.Tanıyor musunuz?

-“Ben onun oğluyum ama babam artık bal satmaz.”

-“Tüh ne yazık bende çok ümitlenmiştim.Gelmişken 100 tane alırım başkalarına da veririm.Beğenirsem yine alırım demiştim.”

Kemal bu sözleri duyunca gözleri parlamış ve hemen babasına koşmuş.Babasına olanı biteni anlatmış.

Babadan Oğla Nasihat

Babası da yerinden doğrulmuş ve ders verir bir sesle:-“Oğlum ben sana zamanında demiştim. Su akar yatağını bulur. Şimdi ne bal tatlıdır, ne de kelam. Sen var git adama balın şifasını balcıda, üzümünkini bağcıda aramasını söyle ”demiş.

Bir önceki Masalımızı Okumak için Padişahın Kayıp Kavuğu

Yönetici

Padişah’ın Kayıp Kavuğu Keloğlan Masalı

Previous article

Keloğlan’ın Düdüğü Masalı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir