Çocuk Masalları Kısa

Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız prens masalları arasında ki Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı. Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.      

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, memleketin birinde bir krallık varmış. Bu krallık engin denizleri, bereketli toprağı, bin bir çeşit hayvanın yaşadığı ormanları ile zamanla yörenin en zengin ülkesi olmuş. O zamanlar her ülkenin kendine göre bir düşmanı varmış. Düşman dediğime bakmayın, sadece zenginliğe erişmek isteyen birkaç aç gözlü insanmış bunlar. Tabii bu zenginlik, ülkenin düşmanlarını iyice sinirlendirmiş, giderek kıskanmışlar. Düşmanlar her fırsatta ülkeyi ele ele geçirmeye çalışıp, bu zenginliğe ulaşmak istemişler. Ama şans her zaman iyilerin yanında olmuş ve bu güzel ülkeye hiçbir zarar gelmemiş.

Balıkçı Prens Doğmuş

Bir gün kral ve kraliçenin tatlı mı tatlı bir oğlan bebeği olmuş. Kral ve kraliçe bu oğlan bebeği olabilecek en iyi şekilde yetiştirmişler. Ona merhamet etmeyi, yardım etmeyi, affetmeyi ve daha birçok erdemi öğretmişler. Gel zaman git zaman bu oğlan büyüyüp delikanlı bir prens olmuş. Haliyle kral ve kraliçe de oldukça yaşlanmışlar. Artık ülkenin başına yeni birinin geçmesi gerekiyormuş ve bu kişi mutlaka prens olmalıymış. Prens yıllarca bunun için büyütülse de her taht değişimi öncesi uygulanan testte başarılı olmazsa yeni kral olamazmış. Bu test önceden asla bilinmezmiş.

Her taht adayının kendine özgü bir testi olurmuş. Yaşamı boyunca elde ettiği deneyimlerle ve tahtın başında kral olarak otururken karşılaşabileceği sorunlarla ilgili bir test olurmuş. Bu testi de ülkenin en yaşlısı olan bilgeye sorarak öğrenirlermiş. Tüm bunları öğrenen prens biraz endişelense de ailesinin verdiği bilgilerle bu testi geçeceğine eminmiş.

balikci-prens-ve-buyulu-balik-masali

Tüm ülke bu testi merak ediyormuş. Bilgeye gidip, “Prens’in tahta geçeceği test nedir bilge?” diye sormuşlar. Bilge oturduğu yerden başını biraz kaldırıp onlara bakmış. Hepsi meraklı gözlerle bilgenin ağzından çıkacakları dinliyormuş. “Prens ülkenin engin denizlerindeki en büyük balığı yakalayıp gelmesi gerekiyor, yoksa kral olamaz. “demiş. Bunu duyan prens hemen hazırlıklara başlamış.

  Çok güvendiği üç arkadaşı da prensle beraber denize açılmış. Ne yazık ki ülkenin düşmanları boş durmamış, fırsat bu fırsat deyip bir cadı ile anlaşmışlar. Prens denize açıldığı zaman, bir fırtına kopmasını ve prensin asla balığı yakalayamaması sağlamasını istemişler. Cadı “Hay hay!” deyip, onları onaylamış.

Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık ile Karşılaşıyor

Prens ve arkadaşları kıyıdan oldukça uzaklaştıkları sırada, gökyüzü kapkara olmuş. “Bu fırtınanın habercisi!” demiş prens. Zaman ilerledikçe hava daha da kötü olup fırtınaya çevirmiş. Gemi bir o yana bir bu yana savrulurken prens artık balıktan vazgeçtiğini sadece canının derdine düştüğünü söylemiş. ” Hem zararsız bir balığı öldürmek hiç bana göre değildi. “ demiş. O anda geminin yanından, altın gibi parlayan büyük bir balık belirmiş. Balık” Beni takip et, seni buradan çıkaracağım!” demiş. Prens o an avlaması gereken balığın o olduğunu anlamış. “Neden bana yardım ediyorsun? Ben seni avlamak için gelmiştim.” Balık cevap vermiş, “Ben büyülü Bir balığım düşüncelerini okuyabiliyorum, beni avlamaktan vazgeçmeseydin eğer, bu fırtınada kaybolup gidecektin. Şimdi seni krallığına götürme zamanı!”

Büyülü balığın yardımı ile fırtınadan kurtulan prens ülkesine varmış. Kıyıda onu bekleyen bilge ve diğer insanlara durumu anlatmış. Kral ve kraliçe oğullarının testi geçemediğini düşünerek üzülürken bilge konuşmaya başlamış, “Sevgili prens, asıl görevin merhametini ortaya koymaktı. Fırtınadan merhametin sayesinde kurtuldun, hem de yeni bir büyülü dost edindin. Testi geçtin. Tebrikler!” demiş. Tüm ülke buna sevinirken, açgözlü insanlar yine dizini dövmüş. Açgözlülüğün onlara fayda etmediğini sonunda anlamışlar ve onlarda prense tebriklerini sunmuşlar. Bu ülke sonsuza dek mutlu yaşamış.

Bir Önceki Masalımız Ağaçkakan Ve Sincap Masalı

Diğer Çocuk Masallarımız

Çocuk Masalları Kısa

Yönetici

Ağaçkakan Ve Sincap Masalı

Previous article

Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Bir Önceki Masalımız Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir