Çocuk MasallarıÇocuk Masalları Kısa

Erik Ağacı Ve Keçi Çino Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız çocuk masalları arasında ki Erik Ağacı Ve Keçi Çino Masalıdır. Erik Ağacı Ve Keçi Çino Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Çino çok hareketli bir yavru keçiymiş. Gün boyu oyunlar oynar oradan oraya koştururmuş. Enerjisi asla tükenmezmiş. Aynı zamanda çok da akıllıymış. O kadar hareketli olmasına rağmen merdivenlerde asla koşturmaz, kuralları çiğnemezmiş. Bu kuralın aslında onun güvenliği için olduğunu biliyormuş.

Keçi Cinonun En Sevdiği Şey

         Çino’nun en sevdiği şey dede keçinin bahçesinde oyun oynamakmış. Yemyeşil çimenler ve güzel ağaçlarla bezeli,   ilkbaharla birlikte yeşeren bahçe, ona her yıl keşfedecek bir şeyler sunuyormuş. Çino’nun favori oyunu ise erik ağacında sallanmakmış. Çino  bazen arkadaşlarını da çağırır, onları da oyununa dahil edermiş. Erik ağacının dalları bazen ağırlığa dayanamayıp kırılırmış. O zaman da kırılan dalla oyun yapıp bahçede koştururlarmış. Diğer çocuklar da oynamak istediği için, erik ağacı diğer dallarını da böylece kaybedermiş. Çino ve arkadaşları ağaçların da yaşadığını  ve canlılarının yanabileceğini bilmiyorlarmış. Hareket etmeyen bir şeyin de canlı olabileceğini hiç düşünmemişler.

erik-agaci-ve-keci-cino-masali
Erik Ağacı Ve Keçi Cino Masalı

           İlkbaharla erik ağacı çiçek açmış. Çino oyun oynarken, rüzgarın erik ağacının çiçeklerini nasıl da güzel savurduğunu görmüş. Tabii her zaman rüzgar esip, çiçekleri savurmuyormuş. Yine aynı şekilde çiçeklerin uçuşunu görmek isteyen Çino, yerden topladığı çiçekleri havaya fırlatmış. Ama rüzgar gibi savuramıyor, çiçekleri aynı şekilde uçuramıyormuş. Çino ağacı sallayarak çiçekleri düşünmeye başlamış. “Uçuşurken ne kadar da güzel görünüyorlar!” diye bağırmış.

Dede Keçi Cinonun Erik Ağacı Salladığını Görmüş

            Dedesi Çino’ ya kurabiye ve süt vermek üzere bahçeye çıkmış. O sırada Çino’nun ağacı salladığını görmüş, Çino’ya tam kızacakken kendini durdurmuş. “Çino akıllı bir çocuk. Eğer ağaçların da canının yandığını bilseydi, bunu yapmayacağına eminim.” demiş kendi kendine. Çino’nun dedesi ertesi gün gidip öğretmeni ile konuşmuş, gördüğü olayı anlatmış. Çino’nun öğretmeni, ” Çino bilseydi eminim ağaçlara zarar vermezdi. Bugün derste bu konuyu işleyelim. Bir daha yapmayacağına eminim.” demiş.

      O gün derste Dünya’da sadece hayvanların ve insanların yaşamadığını, bitkilerin de canlı olduğunu, onların da canının yanabileceğini işlemişler. Bizim kollarımız ve bacaklarımız olduğu gibi, ağaçlarında dalları varmış. Çino o gün eve düşünceli bir şekilde gitmiş. Yani aslında bilmeden ağacın canını mı yakıyormuş ? Çino o gün bunları düşünerek uyuyakalmış. Rüyasında Çino ağacın yerindeymiş. Erik ağacı ise koşup oynayan biri gibiymiş. Ağaç oynarken gelip  Çino’nun kollarına asılmış, kollarında sallanmış sallanmış… Çino’nun kolları çok acımış. Hemen rüyadan uyanmış. ” Demek ki onun kolları da böyle acıyor, çiçeklerini dökünce belki de ağlıyor. Dallarını kırınca kesin çok üzülüyordur Erik ağacı.” demiş.

Erik Ağacı Ve Keçi Çino Masalı Ders

         Ertesi gün Çino erkenden bahçeye çıkmış. Ağaca sarılıp özür dilemiş. “Özür dilerim Erik ağacı, senin de yaşadığını bilmiyordum. Dallarını kırdığım için üzgünüm.” Dedesi olanları uzaktan izlemiş, öğretmeni ile yaptığı konuşmanın işe yaradığını anlamış. Zaten bilerek Çino’nun bir canlıya asla zarar vereceğini düşünmüyormuş. Öğretmenine teşekkür etmeyi de unutmamış, belki o gün Çino’ya kızsa, haksız yere kalbini kıracağını düşünmüş. Bilmediği bir şey için insana kızılmamalıymış. Çino bir daha ağaca kötü davranmamış. Arkadaşları gelince de onları uyarmayı unutmamış.

Bir önceki masalımız Bez Bebek Lola Masalını okuyun.

Diğer Çocuk Masallarımız.

Çocuk Masalları Kısa

Yönetici

Bez Bebek Lola Masalı

Previous article

Prenses ve Büyük Yarışma Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir