Çocuk Masalları Kısa

Kayıp Ay Dede ve Çocuklar Masalı

3

Sevgili okurlarımız, Çocuk Masalları kategorisindeki bugünkü masalımız ay dede masalları arasında ki Kayıp Ay Dede ve Çocuklar Masalı. Kayıp Ay Dede ve Çocuklar Masalı gibi masallardan sizlere kısa çocuk masalları sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.       

Bir zamanlar, uzak diyarların birinde küçük bir köy varmış. Bu köyde; babaları gece bekçisi olan, Gülseri ve Alp adında iki çocuk yaşarmış. Geceleri tüm köy halkı güven içinde uyusun diye Gülseri ile Alp’in babası ve arkadaşları köyün etrafında gezerlermiş. Geceleyin bekçilerin önünü görmesini sağlayan, onları koruyan tek etken ise ay ışığıymış. Bu sayede yabani hayvanlar ve hırsızlar, gece görünmekten korktukları için köye giremezlermiş. Ama bir gece ay hiç görünmemiş, o gece Gülseri ve kardeşi Alp, babaları için çok korkmuşlar. Ne yazık ki ay o günden sonra daha ortaya çıkmamış. Geceleri tüm köy halkı ne kadar her yerde ateş yaksa da, en ufak rüzgar ve yağmurda tüm ateşler sönüyormuş. Bu yüzden köy halkı hiç rahat uyuyamıyormuş.

Çoçuklar Ay Dedeyi Arıyorlar


Yine kapkaranlık bir gecede, çocuklar babalarını görebilme umuduyla pencereden dışarıyı izliyormuş. İki çocuk uzaklara doğru bakarken, gökyüzünde küçük bir ışık görmüşler. Önce ışığı ay sanıp sevinmişler, ama öyle bir ışık değilmiş. Işık kaynağı gittikçe onlara yaklaşıyormuş. Sonradan o ışığın havada sızılan bir kayık olduğunu anlamışlar. Kayığın ucunda bir fener varmış ve uzun, kukuletalı pelerini olan, yaşlı bir adam tarafından kullanılıyormuş. Kayık çocukların yanında durmuş ve yaşlı adam onlara selam vermiş. ‘Çocuklar sizinle birlikte Ay Dede’yi kurtarabiliriz. Haydi kayığa atlayın da gidelim!’.

kayip-ay-dede-ve-cocuklar-masali
Kayıp Ay Dede ve Çocuklar Masalı

Çocuklar çok şaşırmışlar, ‘Sen de kimsin?’ demiş Gülseri. ‘Ben de tıpkı babanızın köyün bekçisi olduğu gibi, gece diyarının bekçisiyim.’ Demiş yaşlı adam. ‘Ay Dede’ yi günlerdir bulamıyorum. Bulmak için bana yardım eder misiniz?’. Çocuklar pencereye çıkıp kayığa atlamışlar ve gökyüzüne doğru süzülmüşler. Çok uzun yol gitmişler ve bulutları geçmişler. Bekçi kayığı onlara doğru sürmüş, o sırada bulutların ağladığını gören çocuklar meraklanmış. ‘Bulutçuklar, noldu size? Neden üzgünsünüz?’ diye sormuş küçük Alp.

Kayıp Ay Dede

Bulutlardan en kara olanı cevaplamış. ‘Günlerdir Ay Dede yanımıza uğramıyor, onu çok özlediğimiz için üzgünüz demiş. ‘Peki nerede olduğunu biliyor musunuz?.’ Demiş Bekçi. ‘Malesef bilmiyoruz.’ Demiş kara bulut. ‘Ama yıldızlar belki biliyordur, onlara sorun.’ Diye eklemiş. Bekçi ve çocuklar da yıldızlara doğru gitmeye başlamışlar. Yıldızları da kızgın görmüşler. ‘Neden bu kadar sinirlisiniz?’ diye sormuş Gülseri. ‘Niye olacak? Ay dede bizi bırakıp daha güzel parlayan Güneş Kız’ın yanına gitti de o yüzden.’ Diye cevap vermiş yıldızlardan biri. ‘Demek Ay Dede Güneş Kız’ın yanında.’ Demiş bekçi. Böylece kayığını güneşin yönüne doğru çevirip yola koyulmuşlar. Uzunca bir yol gitmişler, çünkü Güneş Kız’ın evi gece diyarından çok uzaktaymış. Ama daha oraya ulaşmadan yolda Ay Dede’yi görmüşler.

Bekçi ‘ Ay Dede, ne yapıyorsun burada? Güneş Kız ile ne işin var? Kaç gündür seni arıyoruz!’ Ay Dede ağlamaya başlamış. ‘Ben de artık gündüz diyarda yaşamak istiyorum. Güneş Kız doğunca herkes çok mutlu oluyor, etrafta koşturup oyun oynuyorlar, hepsini aydınlatıyor ve onları mutlu ediyor. Bana ise kimse ihtiyaç duymuyor.’ Demiş. Gülseri hemen atılmış: ‘ Ama Ay Dede, geceleyin bizim tek koruyucumuz sensin. Senin sayende hepimiz güven içinde uyuyoruz. Sana çok ihtiyacımız olduğu için yer diyardan buralara kadar geldik.’. Ay Dede’nin ağlaması durmuş. ‘Gerçekten bana ihtiyaç duyuyor musunuz?’ diye sormuş. ‘Duymaz olur muyuz?’ demiş küçük Alp de. ‘Lütfen geri gel ve geceleyin babamı ve bizi korumaya devam et Ay Dede!’. Ay Dede duygulanmış ve geri dönmeye karar vermiş. Böylece herkes tekrar çok mutlu olmuş ve geceleri güven içinde mışıl mışıl uyumuşlar.

Diğer Çocuk Masalları Kısa kategorimizdeki masalları okumak için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki masalımız Üzgün Kunduz Masalını okuyabilirsiniz.

Yönetici

Üzgün Kunduz Masalı

Previous article

Heybetli Aslan Masalı

Next article

You may also like

3 Comments

  1. yrjrjf

  2. Çok güzel hikayeniz

  3. selam bunu kim besteleyibse eladır🥰🥰🥰♥️

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir