Keloğlan MasallarıSesli Masallar

Keloğlan ile Demirci Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız keloğlan masalları arasında ki Keloğlan ile Demirci Masalı. Keloğlan ile Demirci Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Bir varmış bir yokmuş anasına göre aklı evvel Keloğlan bahçede bir dal parçasıyla toprağa bir şeyler çizip duruyormuş. Anası Keloğlan’ın boş boş oyalandığını görünce sinirlenip Keloğlan’a şöyle demiş:

Keloğlan ile Demirci Masalı

-“A benim Keloğlum! Elin ne zaman ekmek tutacak senin? Bundan böyle kasabaya gidip birinden iş öğrenecek ve onun yanında çalışacaksın. ”Bu sözleri duyan Keloğlan tarladaki domates gibi kızarmış. Anasına dönerek:

-“Anacığım ben ne anlarım işten güçten? Sen bana en iyisi bir kova su ver de şu ekinleri sulayayım. Yoksa güneşin altında susuzluktan şu benim kel başıma dönecekler”demiş. Anası da kararlı bir sesle:

Keloğlanın Anası Demiş Ki

-“Dediğim, dedik. Yarın sabah erkenden yollara düşeceksin. Bir iş öğrenmeden sakın gelme!”demiş. Keloğlan çaresizce sabahın karanlığında uyanmış ve kasabaya doğru gitmiş. Yanına aldığı üç beş yiyecekle dinlene dinlene kasabaya varmış. Kasabanın çarşısında, sokağında ötesinde berisinde gezinip durmuş. Tam o sırada tezgahındaki kızgın demiri elindeki balyozuyla döven bir adam görmüş. Keloğlan gülümseyerek adamın yanına gelmiş.

keloglan-ile-demirci-masali
Keloğlan İle Demirci Masalı

-“Selamın Aleyküm demirci kardeş!Maşallah maşallah şu kızgın demire ne güzel vuruyorsun.Çok da kuvvetlisin.Acaba bana da öğretir misin?Merak etme her şeyi anında öğrenirim”deyince adam Keloğlan’ı baştan aşağı süzerek:

Demirci Keloğlana Git

-“Var git işine!Bu cılız ve sıska halinde bırak demir dövmeyi balyozu bile kaldırmazsın.”Keloğlan kaşlarını çatmış demircinin elinden bir hışımla balyozu tam alacakmış ki bir anda kendini yerde buluvermiş.Keloğlanın haline gülen adam Keloğlan’a dönerek:

-“Sana bir bilmece soracağım.Bilirsen sana işi öğretirim,bilemezsen yanımdan gidersin.Söyle bakalım dal üstünde kilitli sandık nedir?Keloğlan kel kafasını kaşıdıktan sonra “Ceviz” demiş.Adam şaşırmış sonra birkaç daha bilmece sormuş Keloğlan hepsini teker teker bilmiş.Adam gülerek Keloğlan’a bakmış.

-“Aferin genç delikanlı oldukça akıllısın.Seni sevdim sana işi öğreteceğim.Sen de bana akıllı olmayı öğreteceksin.”

Keloğlan sevinerek anasının yanına müjdeli haberi vermek için gitmiş.Annesine demirci ile başından geçenleri anlatmış.”Canım Keloğlum demek demirci olacaksın.”Keloğlan da gülerek anasına şöyle demiş:

-“Yok ana sen yanlış anladın. Ben demirciye akıllı olmayı öğreteceğim. Ben demircilikten ne anlarım.O demirleri dövedursun.Bir de akıllı demirci olsun”demiş.

Daha fazla keloğlan masalı için tıklayın

Yönetici

Konuşan Eşek Masalı

Previous article

Padişah’ın Kayıp Kavuğu Keloğlan Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Bir önceki Masalımızı Okumak için Keloğlan ile Demirci Masalı […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir