Keloğlan Masalları

Keloğlan Ve Bilge Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız keloğlan masalları arasında ki Keloğlan Ve Bilge Masalı. Keloğlan Ve Bilge Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.      

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, kendisini yakından tanıdığınız Keloğlan’ın aklına yine bir macera düşmüş. Keloğlan akıllıymış, kurnazmış ama artık olgunluğa erişip bilge olmak istiyormuş. Ne kadar kurnaz olursa olsun insanlar hala o toy olduğu için, saygıda bir adım geride durur, onu bazen küçümserlermiş.

Keloğlan Bilge Olmak İster

Keloğlan bu duruma içten içe çok sinirlenir ama kimseye tek söz etmezmiş. Her gece yatmadan önce “Ben de bir gün bilge olacağım, işte o zaman herkes benden akıl alacak, tavsiyelerimi kulak verecek.” diye içinden geçirmiş. Keloğlan uzun süre nasıl bilge bir insan olabileceğini araştırmış durmuş. Çok kitap okumak, meraklı olmak, bol bol araştırmak ve gözlemlemek bilge olmanın yollarından bazılarıymış. Ama Keloğlan için bu yollar çok uzunmuş, o hemen bilgeliğe erişmek istiyormuş. ” Bunlar çok yararlı şeyler ama ben hemen bilge olmak istiyorum, bunu da bana öğretse öğretse Kaf Dağı’ndaki Bilge öğretir.” demiş.

keloglan-ve-bilge-masalı

Hazırlanıp, Kaf Dağı’na gitmek için yola çıkmış. Kafdağı sihirli bir daha olduğu için ona yol alan insanın ihtiyacına göre, önüne zorluklar ve kolaylıklar çıkarırmış. Keloğlan’ın yolunda bir taş bile yokmuş. Kolayca Kaf Dağı’nın eteğine varmış. “Bu biraz garip” diye düşünmüş Keloğlan. “Hiç zorluk çekmeden buraya kadar geldim, şimdi zirveye çıkıp bilgeyi görmenin zamanı. Zirveye çıkarken zorluklar beni bekliyor olmalı.” diye söylenmiş Keloğlan. Ama tahmininin tersine, yolu adeta temizlenmiş gibiymiş. Keloğlan yine kolaylıkla zirveye çıkabilmiş. Bilgenin evinin önüne geldiğinde derin bir nefes alıp içeri girmiş.

Bilge ve Keloğlan Karşılaşmış

Bilge Keloğlan’ı gülümseyerek karşılamış. “Ben de seni bekliyordum Keloğlan” demiş. Keloğlan şaşırmış; ” Ne demek beni bekliyordun bilge, geldiğimden haberin mi vardı?” diye sormuş. Bilge sadece gülümsemiş ve “Unutma ki bu dağ sihirli, Keloğlan.” demiş. Keloğlan, “O zaman neden geldiğimi de biliyorsundur bilge… Bana yardım edebilecek misin?” demiş. Bilgenin yüzündeki gülümsemesi asla eksilmiyormuş.   Ağır ağır konuşmaya başlamış; ” Sevgili Keloğlan, maalesef sana yardım edemem. Çünkü bilgelik zaman ister. Sen ne kadar çabuk bilge olmak istersen, bilgelik senden o kadar kaçar.” demiş. Keloğlan ısrar etmiş, ” Ne olur bana bir yol göster bilge! ” demiş. Bilge Keloğlan’ın ısrarına dayanamayıp, ” Peki demiş, şu köşedeki çuvalı al bakalım. Bu çuvalı hiç yere koymadan, hiç dinlenmeden köydeki evine götürmen gerek. Aman ha içine bakma, yoksa asla Bilge olamazsın.” demiş. Keloğlan bir hevesle bilgenin dediğini kabul etmiş. Çuvalı sırtlanıp yola çıkmış.

Yolun ilk başlarında zorlanmadan çuvalı taşıyormuş. ” Bilge olmak ne kolaymış yahu! Bir çuvalla bilge olacağım.” demiş. Ama yolun devamı böyle kolay geçmemiş. Yorgunluktan ayaklarına kara sular inmiş, alnından seller gibi ter akmış. O zaman bir şeyin farkına varmış, Kaf Dağı’na gelirken yolda hiçbir sorunla karşılaşmaması, dönüşün oldukça zor olacağına işaretmiş aslında. Ne zaman çuvalı düşürecek gibi olsa, ” Aman Keloğlan dayan, bu yolun sonunda bilgelik var.” diye kendini yüreklendirmiş.

 Sonunda, çuvalı hiç yere koymadan eve varmış. Artık çuvalı açıp bakma zamanı gelmiş. Çuvalın içine açtığında Keloğlan şoka uğramış; çuvalda sadece taş ve bir kâğıt parçası varmış. Kâğıtta şunlar yazıyormuş: ” Ah Keloğlan, sana ne desem de vazgeçmeyecektin. Bilge olmak bir anda olmaz, zaman gerekir. Bu bilgelik yolunda İlk dersin, eğer çuvalın içini açıp bakmadıysan sabır dersini almışsın. Ama içini açtığın anda, oldukça şaşırmış olmalısın bu da ikinci dersin; acele etmemek. Zamanı gelmeden aldığın sorumluluklar, sırtında bir taş gibi seni sadece yorar. Bunu aklından asla çıkarma, bilge olmak için hala yolun çok uzun.” yazıyormuş. Keloğlan biraz buruk bir gülümseme ile kâğıdı yere bırakmış. Evet, bu olaydan kesinlikle bir ders almış.

Diğer Keloğlan Masallarımız

Bir önceki Masalımız Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı.

Yönetici

Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı

Previous article

Sihirli Tablo Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir