Çocuk Masalları KısaKeloğlan Masalları

Keloğlan Ve Büyük Labirent Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız keloğlan masalları arasında ki Keloğlan Ve Büyük Labirent Masalı . Keloğlan Ve Büyük Labirent Masalı gibi masallarada sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin. 

Pirelerin berber, develerin tellal olduğu bir zamanda, memleketin birinde adı Keloğlan olan biri yaşarmış. Keloğlan hem öksüz hem yetimmiş, delikanlı çağına kadar komşuları tarafından büyütülmüş. Keloğlan çok çalışkanmış; ona yardım eden komşularına mahcup olmamak için onların işlerine hep yardımcı olurmuş. Keloğlan artık büyümüş,  kendi ailesinden kalan tarlayı ekip biçmeye başlamış. Kendi kendine yetiyormuş yetmesine ama Keloğlan kendi gibi öksüz ve yetimlere, düşkünlere de yardımcı olmak istiyormuş. Ama kendi tarlasından kazandığı altın ile bunu yapması imkansızmış.

Padişahın Yeni Fermanı

 Keloğlan bunları düşünedursun , memleketin padişahı yeni bir ferman yayınlatmış. Fermanda eski vezirin vefat ettiğini, padişahın da bu yüzden danışmana ihtiyacı olduğu yazıyormuş. Yeni vezir padişahın huzuruna yapılacak olan testlerle belirlenecekmiş. Kendine güvenen, vezir olmaya uygun olduğunu düşünen herkesi saraya davet ediyorlarmış.  Keloğlan bunu duyunca heyecanlanmış, eğer vezir olursa tüm düşkünlere yardım edebilirmiş. Hemen eşyalarını alıp yola koyulmuş.

keloglan-ve-buyuk-labirent-masali

Yolda onun nereye gittiğini öğrenenler, Keloğlan’a gülmüşler. ” Ah Keloğlan, kel başlı vezir mi olur? Şaşırmışsın sen!” diyerek kahkaha atmışlar. Keloğlan onlara aldırmamış, “Başım kel ama içi boş değil!”  diyerek yoluna devam etmiş. Yolda ne söylerse söylesinler, kimse onu yıldıramamış. Keloğlan içinden “Saraya varmadan sınavım başladı, beni umutsuzluğa kaptırmak isteyen, geri dönmemi isteyen de çok.” diye düşünmüş.

Keloğlan Saraya Varmış

Uzun bir yolculuğun ardından, Keloğlan saraya varmış. Sarayda testin yarın yapılacağını, adayların bugün sadece dinlenip bu günün tadını çıkarmaları söylenmiş. Keloğlan odasına çekilmeden önce sarayda biraz dolanmak istemiş. Sarayda dolaşırken, yaşlı bir kadınla karşılaşmış, kadın yere düşmüş bir sürü boncuğu toplamaya çalışıyor ama gözleri az gördüğü için çok zorlanıyormuş. Keloğlan bir çırpıda boncukları toplayıp kadının eline vermiş. Kadın Keloğlan’a teşekkür etmiş. Ve elindeki boncukları yeniden yere atmış.

Keloğlan şaşırıp, “Neden bunu yaptınız? Oysa sizin için az önce hepsini toplamıştım. ” demiş. Yaşlı kadın hiçbir şey demeden gülümsemiş ve boncukları tekrar toplamaya başlamış. Keloğlan kadının bu yaptığına anlam verememiş ve gezintisine devam etmiş.Ertesi gün olmuş. Adaylar test için padişahın huzuruna çıkmışlar. Adaylara bir labirent bahçe gösterilmiş. Ellerine bir makas verilerek, gerekirse kullanmaları söylenmiş.

Keloğlan Büyük Labirente Girmiş

Keloğlan da dahil tüm adaylar büyük labirente girmişler. Labirentin girişinde iki yol varmış, Keloğlan hemen yola bakmış, üzerinden çokça geçilmiş olan yolu değil, diğer yolu seçmiş. Labirent de devam ederken bir yol ayrımı daha çıkmış karşısına. Bu yollardan biri dikenli ve geçmesi zor. Diğeri ise bakımlı ve güzel bir yolmuş. Keloğlan bakımsız yolun  onu çıkışta götüreceğini, hiçbir şeyin emeksiz olmayacağını düşünmüş. Bakımsız olan yolu seçmiş. Tek tek dikenleri keserek ağaçları budayarak kendine yol açmış.

Yolun sonunda labirentin çıkışını bulmuş. Bulmuş bulmasına ama kendinden başka diğer adaylar ondan önce labirentten çıkmışlar bile. Keloğlan üzgün bir şekilde beklerken padişah konuşmaya başlamış. “Bu labirentin birden fazla çıkışı vardı. Aranızda tek bir kişi zor olan yolu seçti. Zorluklardan kaçınmadı ve vezir olmaya hak kazandı. Bundan önce iki test daha oldunuz. Yaşlı kadına yardım edenler bir testi daha geçmiş oldu. Yolda karşılaştığınız, sizi geri döndürmeye çalışan insanlarda bir testti. O testi geçemeyenler şu an aramızda yok. Sonuçlara göre yeni vezir Keloğlandır.” demiş. Keloğlan çok sevinmiş, çalışkanlık ve yardımseverliği ile testi geçmiş.

Diğer Keloğlan Masallarımızı Okuyabilirsiniz.

Bir Önceki Masalımız Papi Yüzmekten Korkuyor

Çocuk Masalları Kısa

Yönetici

Papi Yüzmekten Korkuyor

Previous article

Çiçek Perisi Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. çok güzel ders vericiydi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir