Keloğlan Masalları

Keloğlan Ve Değirmen Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız keloğlan masalları arasında ki Keloğlan Ve Değirmen Masalı. Keloğlan Ve Değirmen Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, pireler berber develer tellal iken köylerden birinde çok zeki ve kurnaz bir çocuk ve anası yaşarmış.  Bu çocuğun kafasında tek bir saç yokmuş. Bundandır bütün köylü ona keloğlan derlermiş.

Keloğlan Onun Adı

Anası gariban köylülerden biriymiş. Keloğlan anasının sözünü iki etmez nasihatlerine kulak verirmiş. İkisi birlikte yaşar gül gibi geçinirlermiş. Sürmeleri gereken bir tarlaları ve bir eşekleri varmış. Keloğlan çoğu zaman eşeğini alır gezintiye çıkarmış. Bir gün bu gezinti esnasında bir ali adlı bir arkadaşı ile karşılaşmış. Ali değirmenden geliyormuş ve üzgünmüş. Keloğlan demiş ki :

-“Ali, ne oldu niye üzgünsün bu kadar derdin nedir.”demiş

Ali de demiş ki :

“Ah be sorma keloğlan kardeş ne derdim vardır. Ben sabahtan beri değirmende bekleyedurayım, sırada benim önüme geçtiler de ben de bekledim bekledim çok yoruldum.”

keloglan-ve-degirmen-masali
Keloğlan Ve Değirmen Masalı

Keloğlan bu duruma çok üzülmüş ve kel kafasını kaşıya kaşıya eşeğine atlamış evine dönmüş. Ertesi gün anası bir çuval buğdayı tutturmuş oğlanın eline. Değirmene git gel diye öğütlemiş. Keloğlanın aklına hemen dün aliden duyduğu şikayet gelmiş. Vermesi gereken bir ders varmış değirmendekilere.

Keloğlan Gitmiş Değirmene

Almış çuvalını binmiş eşeğine tutmuş değirmenin yolunu. Değirmene geldiğinde önce Mehmet amcanın halini hatrını sormuş. Öyle tatlı dilliymişki bu oğlandan bütün köy halkı razıymış. Teker teker sıranın en önüne geçmeye başlamış da başlamış. Sırada bekleyen insanları aşmış ve en öne geçmiş. Çok acelem var Mehmet amca önce benimkini alıver diyivermiş. Arkadan sesler bağırtılar yükselmeye başlamış. İnsanlar sıraların önüne geçilmesinden çok rahatsız olmuşlar. Hal böyle olunca keloğlan bağırmış. 

” Kendinize yapılmasın istiyorsanız başkasına yapmayın. Daha dün ali arkadaşım sırada beklerken önüne geçtiniz. Şimdi de siz bekleyin bakalım.” demiş. Sıradakilerin hepsi kıpkırmızı kesilmiş ve utançlarından hiçbir şey söyleyememişler. Böylece Keloğlanın cümlesinden herkes payına düşen dersi almış.

Diğer Keloğlan Masallarımızı Okuyabilirsiniz.

Yönetici

Tembel Aslan Masalı

Previous article

Utangaç Köstebek Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Bir önceki masalımızı okuyun Keloğlan ve Değirmen Masalı […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir