Keloğlan MasallarıSesli Masallar

Keloğlan’ın Düdüğü Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız keloğlan masalları arasında ki Keloğlan’ın Düdüğü Masalı. Keloğlan’ın Düdüğü Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Keloğlan’ın Düdüğü Masalı

Masal masal içinde bizim Keloğlan varmış bu masalın içinde! Keloğlan sıcak bir yaz günü arkadaşlarıyla birlikte evlerinin yakınındaki bir tarlada top oynuyormuş. Sıcaktan yanıp kavrulan Keloğlan yanında götürdüğü bir küp soğuk ayranı arkadaşlarına da ikram ederek kana kana içmiş. Oyunlarına devam eden Keloğlan ve arkadaşları yukarıdan gelen çocuğun çaldığı düdüğü duyunca bir anda oyunu durdurup çocuğun yanına gitmişler. Keloğlan çocuğa meraklı gözlerle bakarak sorular sormaya başlamış.

-“Arkadaş o da ne öyle? Kaval desem değil zurna desem hiç değil. Peki, nedir bunun adı?

keloglanin-dudugu-masali
Keloğlan’ın Düdüğü Masalı

-“Bunun adı düdüktür. Senin dediklerine benzemez. İnsanı hem ayıltır hem bayıltır”. Düdüğü pek merak eden Keloğlan düdüğü bir kez çalmak istemiş

Keloğlan Düdüğü Bir Kez Çalmak İster

Arkadaşlar Keloğlan Düdüğü Bir Kez Çalmak İster.Ancak çocuk Keloğlan’a dönerek:-“Düdüğü çalmana bir şartla izin veririm. Köyün içinde beni sırtına alıp gezdirirsen bir kez çalabilirsin. Keloğlan düşünmüş taşınmış ve çocuğu sırtına alıp köyü bir uçtan bir uca gezdirmiş. Çok yorulan Keloğlan çocuğa:

-“Oldu mu dileğin? Hadi ver de bir kez çalayım”demiş. Çocuğun düdüğü vermeye pek gönlü olmasa gerek ağız burun büzerek Keloğlan’a düdüğü uzatmış. Keloğlan düdüğü eline alır almaz hoplaya zıplaya çalmaya başlamış. Çocuğa düdüğü geri vermiş ve eve dönmüş. Ertesi sabah Keloğlan yine arkadaşlarıyla top oynamaya gitmiş. Bir anda kulağına aynı ses çalınıvermiş. Keloğlan yine yerinde duramıyor ve o düdüğü çalmak istiyormuş. Tekrar çocuğun yanına gitmiş ve şöyle demiş:

Arkadaşım Düdüğün Çok Güzel

-“Arkadaşım şu düdüğün pek bir hoşuma gidiyor. Ne olur bir kere daha çalsam!”

-“Olmaazz öyle bedavaya düdük çalmak! Beni bu sefer omuzlarına çıkarıp köyü gezdirirsen belki olur”demiş. Keloğlan çocuğa kızgın kızgın bakarak:

-“Dur bakalım orada! Dün sırtıma çıktın düdük hatırına ses etmedim. Bugün davul zurna versen elimi mi kıpırdatmam”.Çocuk şaşırmış ve beklemediği bir tepki alınca hayrete düşmüş. Çocuk Keloğlandan cevap bekler gibi gözlerine bakınca Keloğlan:

-“Neden şaşırıyorsun arkadaş? Büyüklerimizin bir lafı vardır bilmez misin? İnsan insan olanı yeri gelir sırtına yeri gelir tepesine çıkarır. İnsan olmayanı taşırsan tahtına semer vuran çok olur sırtına!

Diğer Keloğlan Masallarımızı Okuyabilirsiniz.

Yönetici

Balcı Baba

Previous article

Padişahın Adaleti Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] masalları konularımızdan sonra bir başka masalımız Keloğlan ve Akıllı Top okumak ister […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir