Keloğlan MasallarıSesli Masallar

Konuşan Eşek Masalı

0

Değerli okurlarımız, bugün sizlerle Konuşan Eşek Masalı paylaşacağız. Bir gün Keloğlanın eşeği Karakaçan konuşmaya başlar.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzaklarda bir köyde Keloğlan ve anası kendi yağlarında kavrulur, geçinir giderlermiş. Günlerden bir gün Keloğlan kel başını önüne eğip kara kara düşünürmüş. Zengin olma hayalleriyle yanıp tutuşurmuş. Keşke benim de sırça köşküm olsa anamı da saraylarda yaşatırdım dermiş. Bizim garip Keloğlan’ın bir de yanına yoldaş ettiği bir eşeği varmış. Her gün eşeği ile yollara düşerek köy ahalisine meydanda anasının tarlada tırpanda yetiştirdiği sebzeleri satarmış. Sebzeyi meyveyi satmış ve çok yorulup bir ağacın altına oturmuş. Oturduğu vakit kendi kendine konuşmaya başlamış:

Konuşan Eşek Masalı Sesli Dinle

-“Ah benin can yoldaşım, sırdaşım güzeller güzeli Karakaçanım derdimi bir tek sen bilirsin. Bilirsin de kimselere diyemezsin.

Konuşan Eşek Ne Demiş ?

Tam o sırada Karakaçan bir anda dile gelmiş ve şöyle demiş:

-“Elbette ki bilirim. Sen zengin olmak istersin”. Keloğlan eşeğin konuştuğunun farkına varmayıp konuşmalarına devam etmiş.

-“Evet doğru, vallahi de doğrudur. Şöyle benim de tas tas altınım olsa fena mı olurdu hani? Karakaçan yine cevap vermiş:

konusan-esek-masali
Konuşan Eşek Masalı

-“İstersen olur. Aklını çalıştır”. Keloğlan kem küm konuşurken bir anda eşeğinin konuştuğunu anlayıp ayılıvermiş. Kelimeleri üçer beşer sıralamış.

-“Amman Yarabbi! Sen nasıl konuşuyorsun Karakaçan!

-“Deminden beri konuşuyorum. Ancak beni yalnız sen duyarsın. Sakın ha kimselere söyleme yoksa bir daha konuşamam. Konuşamazsam sende nasıl zengin olacağını öğrenemezsin. ”

Keloğlan gözlerini iri iri açarak:

-“Vallahi de söylemem, billahi de söylemem” demiş ve ikisi birlikte evin yolunu tutmuşlar. Keloğlan eve varınca bir aşağı bir yukarı gidip geliyormuş. Yerinde duramayan keloğlanı anası görünce ne olduğunu merak etmiş. Keloğlan da heyecandan sırrını unutup anasına eşeğinin konuştuğunu söylemiş. Anası kahkahalarla gülmüş ve Keloğlan’a inanmamış. Keloğlan birden eşeğine dönmüş eşeği tek kelam etmemiş. Keloğlan kel kafasına vurmuş ve demiş ki:

-“Ben ne ettim? Daha bir sırrı bile tutamam. Karakaçan bana zenginliğin formülünü söyleseydi herkese söyleyecektim. İyiki fakirim, demiş.”

Daha fazla Keloğlan Masalı için tıklayın

Yönetici

Köpeğe Su Veren Kadın Masalı

Previous article

Keloğlan ile Demirci Masalı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir