Çocuk Masalları KısaSesli MasallarYeni Masallar

Padişahın Adaleti Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız padişah masalları arasında ki Padişahın Adaleti Masalı.Padişahın Adaleti Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Çok uzak bir ülkede adaleti ve bilgeliği ile tanınan bir padişah varmış. Bu padişah verdiği hükümlerde adalet terazisinden şaşmazmış. Bir gün alimler, köylüler ve ulu kimseler padişaha yaptığı icatları ve hünerlerini göstermek için saraya gelmişler.

Esasında bu insanların tek gayesi padişahtan kese kese altın kazanmakmış. Saray birçok insanla dolmuş taşmış. Herkes elindeki marifeti göstermek için yarışa girmiş. Padişah teker teker bu insanları odasına almış ve onları can kulağıyla dinlemiş. Alimlerden biri yaptığı icadı anlatmış. Sonra bir diğeri derken padişah günlerce bu insanları sarayda misafir etmiş.

Padişahın Adaletli Kararı

Günler geçip giderken padişahtan hiç ses soluk çıkmamış. Herkes merakla padişahın kararını özellikle de vereceği altınları bekliyormuş. Padişah sonunda maharetlerini sunan bu kişilerin saraya bir daha gelmelerini istemiş.

Aralarından seçtiği 2 kişiyi yanına çağırmış. Bu kişilerden birisi çok küçük bir şey diğeri de devasa bir şey icat etmiş. Büyük bir şeyi icat eden ülkede ismi duyulmuş büyük bir alimmiş. Padişah bu alime söyle demiş:

padisahin-adaleti-masali
Padişahın Adaleti Masalı

-“Söyle bakalım bu kocaman icadının marifeti nedir?” deyince adam bir bir anlatmış. Yaptığı şeyi öve öve bitirememiş. Günlerce çalıştığını bir gün bile doğru dürüst uyumadığını söylemiş. İcat oldukça büyükmüş ama padişah kararını en sona saklamış. Diğer icadı yapan kişiyse sadece ilime meraklı bir köylüymüş. Sonra padişah ona dönerek:

-“Pekâlâ, sen anlat bakalım! Senin yaptığın şeyin mucizesi nedir?”

Adam icat ettiği şeyi tane tane anlatmış ancak pek de övmemiş. Bu icada çok kısa bir süre harcadığını ve hemencecik yapıverdiğini söylemiş. Bu sözleri duyan kişiler çok şaşırmış. Padişahın diğer büyük icada altın vereceğinden eminlermiş. Padişah eleyip tarttıktan sonra en sonunda kararını açıklamış:

Kazanan Mucit

-“Bana kalacak olursa benim gözümde küçük olan icatta büyük de aynıdır. Çünkü ikisi de birbirinden güzel ve üstündür. Ancak büyük olana ne kadar çok vakit harcandığını düşününce küçük olan benim için daha değerli olmuştur. Unutmayınız ki zaman her şeyin ötesindedir” deyip seçtiği iki mucide de altın verip göndermiş.

Bir önceki masalımızı okuyun Kısa Boylu Zürafa Masalı

Yönetici

Keloğlan’ın Düdüğü Masalı

Previous article

Bülbül İle Serçe Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] güzel çocuk masallarımızdan biri olan Padişahın Adaleti masalımızı […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir