Keloğlan MasallarıSesli Masallar

Padişah’ın Kayıp Kavuğu Keloğlan Masalı

1

Değerli okurlarımız bugün sizlerle Padişah’ın Kayıp Kavuğu Masalını paylaşacağız. Bir gün padişahın kavuğu kaybolur ve keloğlan kavuğu aramaya gider.

Günlerden bir gün ülkenin her yerinde padişahın askerleri ile birlikte dolaşan tellallar halka padişahın kavuğunun kaydolduğunu haber vermek için köşe bucak geziyormuş.Tellal şöyle bağırmış:

Padişah’ın Kayıp Kavuğu Keloğlan Masalı Sesli Dinle

-“Duyduk duymadık demeyin!Padişahın kavuğu kaybolmuştur.Bulan kişi 100 altın ile ödüllendirilecektir.”Tam o sırada Keloğlan tellalın söylediklerine kulak kabartmış ve koşarak anasının yanına gitmiş.Anası da o anda kan ter içinde tarlada uğraşıyormuş.Keloğlan soluk soluğa:

-“Ana tellalın söylediklerini işittin mi?Padişahın kavuğunu bulana 100 altın vereceklermiş.Zengin olduk zengin!

padisahin-kayip-kavugu
Padişah’ın Kayıp Kavuğu Keloğlan Masalı

Keloğlan’ın Anası Demiş Ki

-“Hadi oradan deli oğlan!Biz kim zengin olmak kim!Hem sen söyle bakalım koskoca ilim irfan sahibi kişiler dururken bu akılsız başın mı bulacak kavuğu?

-“Öyle deme ana sen bu kel oğluna güven.Ben şimdi saraya gidiyorum görürsün bak 100 altın ile geri döneceğim”.Keloğlanın anası yapma etme dese de Keloğlan saraya doğru yola çıkmış.Kendince padişah’ın kavuğunun sarayın içinde olduğuna çok eminmiş.Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş sonunda saraya varmış.Sarayın kapısında duran muhafızlara padişah’ın kavuğunu bulacağını ve içeri girmek istediğini söylemiş.Kapıdaki muhafızlar Keloğlan’ın haline gülseler de Keloğlan ne yapmış etmiş onları ikna etmiş.Sonunda Keloğlan sarayın kapısından içeri girmiş.

Padişahın Huzuruna Çıkmış

Keloğlan saraydaki odaları tek tek dolaşmaya başlamış.Birbirinden ihtişamlı yerleri görünce şaşakalmış ve padişahın makamının önünde bir kalabalık olduğunu görmüş.Kalabalığı aşıp içeri girmiş,padişahın yanına kadar sokulmuş.

-“Padişahım ben senin kavuğunun yerini bilirim” deyince Keloğlan’ı gören vezir bir hışımla Keloğlan’a:

-“Bre saygısız!Önce eğil,diz çök ve hürmetlerini ilet” derken padişah veziri susturup Keloğlan’a sorular sormaya başlamış.

-“Söyle bakalım benim kavuğum nerede o zaman?”Keloğlan gülümseyerek padişahın kavuğunun başında durduğunu söylemiş.

Padişah Keloğlan’a dönerek

-“Başımda mı?Başımda kavuk varsa ben ne diye her yeri aratıyım?Bir de dalga mi geçiyorsun?”

-“Estağfurullah padişahım başında kavuk vardır ama sen görmezsin. Padişahlık kavukla olur mu hiç? Padişahlık halkın dertlerini dinlemekle olur. Sen insanlara nasıl olduklarını sorarsan zaten en büyük padişahsın”deyince padişah donakalmış ve Keloğlan’a hak vermiş tabi bir de 100 altını unutmamış. Sonra aynı gün padişah halkı dolaşmaya çıkmak için hazırlanırken odasında kavuğunu bulmuş. Tellallar padişahın kavuğunu bulduğunu duyurmuşlar. Keloğlan da anasına:

-“Gördün mü bak padişahın kavuğunu ben buldum”demiş.

Bir önceki Masalımızı Okumak için Keloğlan ile Demirci Masalı

Yönetici

Keloğlan ile Demirci Masalı

Previous article

Balcı Baba

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Bir önceki Masalımızı Okumak için Padişahın Kayıp Kavuğu […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir