Çocuk Masalları KısaYeni Masallar

Prens ve Prenses Kardeşler Masalı

2

Değerli okurlarımız, bugün sizlerle Prens ve Prenses Kardeşler Masalı paylaşacağız. Bir gün kral rahatsızlanır ve yönetimi çocukları olan Prens ve Prenses kardeşlere bırakır.

Uzak diyarların birinde bir kral yaşarmış. Bu kralın bir kızı ve bir oğlu varmış. Prenses ve Prensin kendilerine özel yetenekleri varmış. Prenses çok iyi resimler yaparmış, Prens de bir mucitmiş; yani bir şeyler icat edermiş. Ama Prens ve Prenses hiç anlaşamazmış. Bu durum da kralı çok üzermiş.

Bir gün kral çok hastalanmış. Prens ve Prenses’i yanına çağırmış. “Benim güzel ve yetenekli çocuklarım, ne yazık ki çok hastayım. Ülkemizle ilgilenebilecek gücüm ne yazık ki kalmadı. Bu yüzden sizin ilgilenmenizi istiyorum.” demiş. “Hayır baba, ben kardeşimle çalışmak istemiyorum.” demiş Prenses. Prens de kardeşine katılmış; “Evet ben de onunla çalışmak istemiyorum.”. Kral bunu duyunca daha da üzülse de belli etmemiş. “O zaman sırayla ilgilenirsiniz. Bir hafta sürmek kaydıyla sırayla çalışabilirsiniz.” demiş. Kardeşler bu fikri beğenmişler ve hemen işlerle ilgilenmeye başlamışlar.

Sıra Prensestedir

İlk hafta sıra Prenses’teymiş. İlk görüşmesi bir çiftçiyle olmuş. Çiftçinin arazisinde su yokmuş ve ekinlerini yetiştiremiyormuş. Prenses hemen emretmiş: Çiftçinin arazisine bir çeşme yapılsın. Yaptıracağı çeşmenin ve malzemelerinin resmini çizmiş ve göndermiş.

prens-ve-prenses-kardesler-masali.jpg
Prens ve Prenses Kardeşler Masalı

İkinci hafta sıra Prens’e geçmiş. Prenses ile görüşmeye gelen çiftçi tekrar gelmiş. Çeşme yapılmış ama su yolu için malzeme kalmamış. Prens de hemen emretmiş: Yapılan çeşme sökülsün. Yeni icat ettiğim sulama yolu çiftçinin arazisine yapılsın.

Ve Kral İyileşir

Bir süre sonra kral iyileşmiş ve tahtın başına geçmiş. Çiftçi de yine gelmiş. Su kanalı yüzünden arazisi sular altında kalmış bu sefer. Kral hemen Prens ve Prensesi yanına çağırmış. Prens kendi fikrini savunmuş; “İhtiyacı olan şey su kanalıydı!”, Prenses de kendi fikrinin savunmuş; “Hayır ihtiyacı olan şey çeşmeydi!”.

Kral gülümsemiş ve emretmiş: Sulama kanalı bir çeşmeye bağlansın. Sonra çocuklarına dönmüş ve demiş ki: “Çocuklarım, ikiniz de güzel fikirler sundunuz. Ama birbirinizi dinlemediğiniz için hep eksik kaldı. Bakın fikrinizi birleştirdiğimde nasıl da işe yaradı. Lütfen artık birbirinizle iyi geçinin. Sizler kardeşsiniz.” Prenses ve Prens babalarına sarılmışlar. O günden sonra Prens’in yaptığı icatları Prenses çizmiş ve ihtiyacı olanlara göndermişler. Bütün krallık sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Bir önceki masalımızı okuyun Kısa Boylu Zürafa Masalı

Yönetici

Kısa Boylu Zürafa Masalı

Previous article

Kayıp Ördek Yavrusu Masalı

Next article

You may also like

2 Comments

  1. […] Bir önceki masalımızı okuyun Prens Ve Prenses Kardeşler Masalı […]

  2. efsane bir masalll😇😇

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir