Çocuk MasallarıÇocuk Masalları Kısa

Şeker Perisi Masalı

13

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız peri masalı olan Şeker Perisi Masalı. Çocuk Masalları Kısa kategorimizdeki Şeker Perisi Masalı okurken iyi eğlenceler. Lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Bir zamanlar uzak bir krallıkta bir şeker perisi yaşıyordu. Bu peri çocuklara karşı oldukça nazik ve sevgi doluydu. Evinde her zaman farklı çeşitlerde ve renklerde şekerler bulunuyordu. Şeker perisi tamamen pembe bir şekerden oluşuyordu. Saçları ise baldandı. Kanatları çikolatan ve elbiseleri de lokumdandı. Peri, şeker krallığını uzun yıllardır mutlu ve eşit bir şekilde yönetiyordu

Şeker Perisi Seyahate Çıkmış

Zaman zaman ise çocukları sevindirmek için türlü oyunlar yapıyordu. Uslu ve akıllı çocuklara bu şekerlerden verirdi. Şeker perisi günlerden bir gün seyahate çıktı. Köy köy gezerek çocuklara şeker dağıtmak istiyordu. Şeker perisi, çikolatadan yapılma kanatlarını çırparak bir köye gitti. Kimse onun peri olduğunu bilmemeliydi. Bu yüzden yaşlı bir kadın kılığına girdi. Üzerindeki giysiler oldukça eski ve yırtık pırtıktı.

Gizlice köye girerek koca çınar ağacının altına oturdu. Lila ve Mavi adında iki küçük kardeş de anneleri için ekmek almaya gidiyorlardı. Yaşlı kadının yanından geçtiler. Mavi kardeşini dürterek kadını gösterdi.

seker-perisi-masali
Şeker Perisi Masalı
 • ‘’Hey Lila! Baksana, şurada bir kadın yatıyor sanki.’’

Lila durdu ve kadına yaklaştı. Mavi de onun arkasındaydı. Merakla baktı. Kardeşini çekiştirdi.

 • ‘’Kardeşim, dikkat et. Çok kirli görünüyor. Yaklaşırsak hastalık kapabiliriz.’’

Lila, Mavi’yi hiç umursamadı. Belli ki kadının yardıma ihtiyacı vardı. Koşarak yanına gitti. Ona iyi olup olmadığını sordu.

 • ‘’Hey, Madam. İyi misiniz?’’ diye sordu. Yaşlı kadın numaradan inleyerek cevap verdi. ‘’Ah yavrum! Üç gündür hiçbir şey yemiyorum. Karnım çok aç.’’ Lila, ona bir dilim ekmek uzattı. Mavi ise annelerini düşünerek kardeşine ‘’Annemiz bizi azarlayacak’’ dedi.

Şeker Perisi Krallığına Dönmüş

Yaşlı kadın, ekmeği küçük kızdan alıp yedi. Yemeyi bitirdikten sonra da bastonuyla birlikte uzaklaştı. Şeker perisi, yaşlı kadın kılığından çıkarak kanatlarını ortaya çıkardı. Şeker krallığına doğru uçmaya başladı. Şeker sarayına girer girmez dostlarını yanına çağırdı ve onlara bugün olup bitenleri izletti. Dostları iki kardeşe hayran kaldılar. İyilikleri için her ay bir şeker perisi onlara şeker hediye edeceklerini söylediler.

 İki küçük kardeş ellerinde ekmek olmadan eve doğru koştular. Lila, başlarından geçen olayı annelerine anlattı. Anneleri çocukları azarlamadı. Onlara şunları söyledi:

 • ‘’Ekmeğimiz olmasa da olur. Hala sütümüz var ve onu içebiliriz. Kardeşin Lila yardıma ihtiyacı olan birine yardım etti. Bu çok güzel bir davranış. Bence bir ödülü hak etti. Sana gelince Mavi, kardeşini örnek almalısın. Tamam mı?’’ dedi.

Mavi şaşırdı. ‘’Bu iyi bir şey mi Anne? Sözlerini her zaman hatırlayacağım.’’ Tam bu sırada ise kapı çalındı. Anne ve 2 çocuğu kapıyı açtı. Kapıda kimse yoktu ancak bir sepet dolusu şeker vardı. Anne şaşırdı. Eğilerek sepeti aldı ve üzerindeki mektubu açarak okumaya başladı.

 • ‘’ Ben şeker perisiyim. Köyün girişinde bana yardım ettiğiniz için size minnettarlığımı göstermek amacıyla şeker sepetini size hediye ediyorum. Şekeri yedikten sonra, dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.’’

Anne minnettar oldu. Çünkü evde yiyecekleri yoktu. Bu şekerler ve yiyecekler onları uzun süre idare edebilirdi. Mavi yaşlı kadına kötü davrandığı için utandı. Ona bir daha rastlarsa kesinlikle özür dileyeceğini de içinde yineledi. Lila ise bunları duyunca çok mutlu oldu ve şekerleri de kardeşiyle paylaşmayı unutmadı.

Yönetici

Bencil Tavşan Masalı

Previous article

Aslan Ve Tilki Masalı

Next article

You may also like

13 Comments

 1. kaç sayfa

 2. eşek oğlu eşekler

 3. niye öyle diyon

 4. […] Diğer Peri Masalımız Şeker Perisi Masalı […]

 5. Çok güzel olmuş🤗🤗

 6. çok güzel masal ellerinize sağlık

 7. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 8. niye eşek oğlu eşek dedin

 9. beğenmiyorsan okuma

 10. bence harika tavsiye ederim ama sesli olsaydı daha iyi olurdu

 11. Masallar harika olmuş bayıldım

 12. bence cok guzel bayila bayila okudum😊😊

 13. bence çok güzel olmuş ellerinize salıkkk💜

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir