Çocuk Masalları KısaYeni Masallar

Sincaplar Kasabası Masalı

0

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız sincap masalı olan Sincaplar Kasabası Masalı. Çocuk Masalları Kısa kategorimizdeki Sincaplar Kasabası Masalını okurken iyi eğlenceler. Lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.      

Zamanın birinde, büyük bir ormanda yaşayan sincaplar varmış. Sincaplar, daha verimli topraklara yerleşmek için şimdiki evlerinden taşınmaya karar vermişler. Az gitmişler, uz gitmişler. Dere tepe düz gitmişler. Uzun bir yolculuktan sonra dere kenarında, ağaçların bol olduğu yemyeşil bir yere varmışlar. Bu yeri çok seven sincaplar sonunda yaşayacakları alanı bulmuşlar. Ve hemen işe koyulmuşlar.

Bir Fikir Atılmış

İçlerinden biri bir fikir atmış ortaya: “Taşlardan yapalım evlerimizi. Böylece çok sağlam olurlar.” Diğer sincaplar çok sevmişler bu fikri. Hemen kendi evlerini yapmaya başlamışlar. Ufak ufak taşları üst üste dizerek duvarlarını yapmışlar. Ama çatıyı tamamlayamamışlar.

sincaplar-kasabasi-masali
Sincaplar Kasabası Masalı

Sonra başka bir sincaptan yeni bir fikir gelmiş: “Ağaç dallarıyla çatı yapabiliriz.” Yine koyulmuşlar işe. Yerdeki ağaç dallarıyla çatılarını tamamlayıp evlerini inşa etmişler. Sonunda ilk akşam gelmiş ve uyumaya karar vermişler. Bir de ne olsun? Birdenbire yağmur başlayıvermiş. Ağaç dallarının arasından akan sular yüzünden evlerinde uyuyamayan sincaplar, çareyi ağaçlara çıkmakta ve yapraklarla kendilerini korumakta bulmuşlar. Bir diğer sincap da demiş ki; “Evlerimizin çatısına ağaç yaprakları koyarak su damlamasını engelleyebiliriz.” Herkes hak vermiş bu sincaba.

Sabah olunca yağmur durmuş. Ağaç yaprakları toplamışlar ve çatılarını bu yapraklarla örtmüşler. Hatta dereden su taşıyıp su akıp akmadığını bile kontrol etmişler. “Artık daha güvenli ve huzurlu uyuyabiliriz.” demiş bütün sincaplar. İkinci akşam olunca yine yatma vakti gelmiş. Bu sefer de şiddetli bir rüzgar başlamış ve ağaç yaprakları ile dalları düşürmüş. Hatta duvarları oluşturan taşlar bile düşmüş bazı evlerde. Yine uykuları kaçan sincaplar düşünmüşler; “Neden böyle oldu? Ne yapmamız gerekiyor?”

En yaşlı sincap demiş

En yaşlı sincap ortaya çıkmış. “Yaprakları dallara bağlamadığımız için hep uçtu. Duvar yaptığımız taşlar da çok küçüktü.” demiş.

“Ama daha büyük bir taşı kaldıramayız ki!” demiş birisi. “Bizler sincabız. Küçücüğüz.” Yaşlı sincap gülümsemiş. “Yardımlaşarak yapabiliriz.” Herkes birbirine bakmış ve yaşlı sincaba hak vermişler. Birbirlerine yardım ederek daha büyük taşlarla duvarlar örmüşler ve yaprakları dallara bağlayarak sağlamlaştırmışlar. Üçüncü akşam son kez yağmur yağmış sincapların evlerine. Bu sefer hiç su akmamış ve duvarları düşmemiş. Daha sağlam evlerde uyumanın verdiği güvenle mis gibi uyumuşlar. Artık tek başına bir iş yapan birini gördüklerinde ona yardım etmeye başlamışlar.

Bir önceki masalımızı okuyun Bülbül ile Serçe Masalı

Yönetici

Bülbül İle Serçe Masalı

Previous article

Kısa Boylu Zürafa Masalı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir