Ezop Masalları

Tilki ile Üzümler Masalı

0

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız ezop masalları arasında ki Tilki ile Üzümler Masalıdır. Tilki ile Üzümler Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Günlerden birinde, üzüm bağları olan bir köyün etrafında küçük bir tilki dolanıyormuş. Bu tilkinin karnı o kadar acıkmış ki, yürümeye bile hali kalmamış. ‘Şu köyün içindeki üzüm tarlalarında; ne tatlı, ne lezzetli üzümler vardır şimdi ah!’ diyerek hayıflanmaya başlamış. Sonunda açlığına yenik düşmüş ve tarlalardan birine girmeye karar vermiş.

 

tilki-ile-uzumler-masali
tilki-ile-uzumler-masali

Köyün yakınlarına doğru yaklaşmış ve gördüğü ilk tarlanın sınırına gelmiş. Üzüm tarlasının sınırındaki tellerden biraz zorlanarak da olsa geçerek tarlanın içine girmiş. Etrafına şöyle bir bakınmış. Gördükleri karşısında küçük tilkinin ağzının suyu akmış

Tilki Yenilgiyi Kabul Etmiş

Her yer üzümle doluymuş. Heyecanla üzümlerin oraya doğru koşmuş ve kollarını uzatmış, ama üzümler onun için fazla yüksekteymiş. Zıplamış, üzüm bağına tırmanmaya çalışmış, ama nafile… Bir türlü üzümlere ulaşamamış. Küçük tilki üzülmüş ve yenilgiyi kabul etmiş.

Üzümleri de yemekten vazgeçmiş. Kendi kendine ‘Aman canım, ben de neden uğraşıyorum ki? Bu üzümler zaten hiç olgunlaşmamış, ham üzümlerdir. Tatları ekşidir bunların, yenmez!’ demiş. Böylece üzüm tarlasından çıkıp kendine başka bir yiyecek aramaya koyulmuş.

Ne yazık ki elde edemediğimiz bir şeyi kötülemek, çok kolaydır. Bu ezop masalımızda ise tilkinin başına gelen budur. Tilki üzümlere yetişememiş bunun sonunda onları kötülemiş ve yenmeyecek olduklarını düşünmüş.

Atasözlerimizde bu masalın tanımlayacak bir söz vardır :

Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş. Yani bu ezop fablında anlatıldığı gibi insanlar ulaşamadığı, yapamadığı işleri kötüler. Gündelik hayatımızda buna dikkat etmemiz gerekir. Bu da bu masalımızın dersi olsun bize

Diğer Ezop Masallarımızı Okumak İçin Ezop Masalları

Bir sonraki masalımız Bu millete her şeyi öğrettim fakat uşaklığı öğretemedim.

Yönetici

Sıraya Riayet Edin Masalı

Previous article

Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir