Çocuk Masalları KısaYeni Masallar

Utangaç Köstebek Masalı

1

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız köstebek masalları arasında ki Utangaç Köstebek Masalı. Utangaç Köstebek Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Bir varmış bir yokmuş eski diyarın birinde utangaçlığı ile tanınan bir köstebek varmış. Bu köstebek arkadaşlarıyla bile konuşmaktan çekinir ve evinden dışarı bile çıkmak istemezmiş. Günlerden bir gün ormana yeni birisi gelmiş. Orman ahalisi ormana yeni gelen dostunu çok sıcak karşılamış ve ona çok davranmışlar. Ancak bizim utangaç köstebek yuvasından kafasını uzatıp bakmamış. Yeni gelen kişiyi hiç merak etmemiş. Çünkü çekinip utanacağından hatta hiç konuşamayacağından eminmiş. Ne tesadüftür ki ormana yeni gelen misafir de köstebekmiş. Bu yüzden orman halkı heyecanlanıp utangaç köstebeğin bundan böyle konuşacağını düşünmüş.

Yeni Gelen Köstebek

Yeni gelen köstebek diğer hayvanların da ricasıyla utangaç köstebeğin yanına kadar gitmiş ve şöyle demiş:

-“Merhaba köstebek kardeş! Seninle tanışmak istiyorum. Benden çekinmene gerek yok.

Görüyorsun ki ben de senin gibi bir köstebeğim.”

Utangaç köstebek bu sözleri duyunca özellikle de yeni gelen kişinin kendisi gibi köstebek olduğunu öğrenince az da olsa heyecanlanmış. Bizim utangaç köstebek yuvasından çıkıp usulca kafasını uzatarak diğer köstebeğe bakmış. Birden bire bu köstebeği bir yerden tanıdığını düşünmüş. Sonra iyice incelemiş ve nereden tanıdığını hatırlamış. Diğer köstebek de gülümseyerek:

-“Ne oldu köstebek kardeş? Beni çok dikkatli incelersin. Yoksa bir yerden tanışıyor muyuz?”

Utangaç Köstebek Masalı

Utangaç köstebek yine utandığı için hiç sesini çıkarmamış. Yeni gelen köstebeği bir kez ailesinin yanında gördüğünü anımsamış. Aslında onunla konuşmak istiyor ama bir türlü kendinde cesaret bulamıyormuş. Bazen orman ahalisini utangaç köstebeğin utangaçlıktan değil gerçekten konuşamadığını düşünürmüş. Çünkü utangaç köstebek senelerdir tek bir kelime bile etmemiş. Fakat asıl neden köstebeğin herkesten korkmasıymış. Kendisine zarar veren olur diye kimsenin yanında gitmek istemezmiş.

Gerçekleri kimse bilmiyormuş ama ormana yeni gelen köstebek her şeyden haberdarmış. Zaten utangaç köstebeğin ailesi bu durumu diğer köstebeğe anlatmış. Onunla arkadaş olması için rica etmişler. Bu köstebek kendi kendine bir plan kurmuş ve utangaç köstebeğin yanına giderek:

-“Köstebek kardeş benim derdimden ancak sen anlarsın. Günlerdir bir palamut bulup yiyemedim. Palamutların yerini sadece sen bilirmişsin. Acaba bana yardım eder misin?”

Utangaç Köstebek Yardımı

Utangaç köstebek önce yardım etmek istememiş. Ancak onun aç olduğunu düşünüp başını sallayarak yardım etmeyi kabul etmiş. Birlikte palamutların olduğu yere gitmişler. Diğer köstebek utangaç köstebekten saklanıp kaybolmuş numarası yapmış. Utangaç köstebek endişelenmeye başlamış. En başlarda ne yapacağını bilememiş. Sonra çaresizce yine utanarak kısık bir sesle seslenmiş:

-“Hey neredesin? Ortaya çık. Hey nereye kayboldun?”

Utangaç köstebeğin sesini duyan diğer köstebek sevinerek hemen ortaya çıkmış. Bizim köstebeğe dönerek:

-“Sonunda sesini duydum. Bence artık arkadaş olabiliriz. Sen ne dersin?”

-“Bilmem ki! Ben biraz utangacım aslında biraz da korkuyorum. Bana iyi davranacağına söz verir misin?”

-“Sen hiç merak etme. Hem biliyor musun ormandaki kimse sana kötü davranmaz. Bu yüzden herkesle arkadaş olmalısın ve kimseden korkmamalısınız. Peki, söyle bakalım arkadaş mıyız?”

Köstebeğin bu samimi ve dostça sözlerini duyan utangaç köstebek arkadaş olmaya karar vermiş.O günden sonra iki köstebek çok yakın arkadaş olmuş. Utangaç köstebek de orman ahalisi ile bundan sonra konuşmaya ve aralarına katılmaya karar vermiş.

Bir önceki masalımızı okuyun Keloğlan ve Değirmen Masalı

Yönetici

Keloğlan Ve Değirmen Masalı

Previous article

Açgözlü Çekirge ve Bilge Karınca Masalı

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir