Çocuk Masalları

Üzgün Kunduz Masalı

0

Sevgili okurlarımız, Çocuk Masalları kategorisindeki bugünkü masalımız kunduz masalları arasında ki Üzgün Kunduz Masalı. Üzgün Kunduz Masalı gibi masallardan sizlere güzel masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.       

Bir zamanlar, büyükçe bir ormanda bir kunduz ailesi yaşarmış. Bu kunduz ailesinin evi, ormanın içinden geçen büyük bir deredeymiş. Kunduz ailesi, ormandaki ağaçları kemirerek parçalar koparır, bu parçaları dereye biriktirip barajlar yaparlarmış. Ailedeki bütün kunduzlar baraj yapmada çok başarılılarmış, bu yetenekleriyle tüm ormanda övünürlermiş.

Üzgün Kunduz

Fakat ailenin en küçük kunduzu baraj yapmada hiç başarılı değilmiş. Hep en güzel ağaç dallarını bulur, özenle dere kenarına dizer, sağlam olsun diye kuyruğu ile pat pat vururmuş. Ama ne yazık ki yaptığı baraj derenin en ufak dalgalanmasıyla yıkılıyormuş. Küçük kunduz bu duruma çok üzülüyormuş ve ailesinin çok iyi olduğu bir konuda yeteneksiz olduğu için canı çok sıkkınmış. Utandığı için de bunu kimseye söyleyemiyormuş. Yıkmaktan korktuğu için de ailesinin yaptığı barajlara hiç yardımcı olmuyormuş.

uzgun-kunduz-masali
Üzgün Kunduz Masalı


Küçük kunduzun babası, küçük kunduzun baraj yapamadığını biliyormuş. Bir gün küçük kunduzu yıkılmış barajının yanında ağlarken görmüş. ‘Sevgili oğlum, neyin var?’ demiş. Küçük kuzgun babasını görünce önce utanmış ama sonra dayanamayıp babasına derdini anlatmış.

Babası bilge bir tavırla ‘Küçük kunduz, ben senin neden güzel barajlar yapamadığını çok iyi biliyorum.’ Demiş. Küçük kunduz meraklanmış. ‘ Lütfen bana da söyler misin babacığım?’ diye sormuş. ‘Çünkü oğlum..’ demiş baba kunduz. ‘Her şeyi doğru yaptığın halde yetişemiyorsun. Çünkü barajı tek başına yapmaya çalışıyorsun. Eğer bizi iyice izleseydin, annen ve büyük kardeşlerinle birlikte iş birliği yapıp barajımızı çok güzel kurduğumuzu görürdün. ‘ demiş. Küçük kunduz yaptığı hatayı anlamış. ‘Babacığım sence cidden işbirliği yaparsam ve yardım alırsam güzel barajlar yapabilir miyim?’ diye sormuş.

Kunduzlar Baraj Yapıyor

Baba kunduz ‘ Tabi ki yavrucuğum, gel istersen annenlerin yanına gidip onlarla beraber güzel bir baraj yapalım.’ Demiş. Küçük kunduz kabul etmiş ve ailesiyle birlikte ağaç toplamış, yetişemediği ağaçları babası almış. Topladıkları ağaçları dizerlerken düşmesin diye annesi tutmasına yardım etmiş. En son sağlamlaştırmak için kuyruğuyla vururken de kardeşleriyle aynı anda yaptıkları için daha sağlam olmuş ve sonunda çok güzel,sağlam bir baraj yapmışlar. Küçük kunduz yaptıkları işten dolayı çok gururluymuş. Böylece yardımlaşmanın ve iş birliğinin önemini anlamış ve barajları her zaman ailesiyle birlikte yapmış.

Çocuk Masalları kategorimizdeki diğer masallarımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki masalımız Küçük Ev Kedisi Masalı

Yönetici

Küçük Ev Kedisi Masalı

Previous article

Kayıp Ay Dede ve Çocuklar Masalı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir