Çocuk Masalları

Aslan Ve Tilki Masalı

4

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız aslan masalı olan Aslan Ve Tilki Masalı. Çocuk Masalları kategorimizdeki Aslan Ve Tilki Masalını okurken iyi eğlenceler. Lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.,

Bir zamanlar Mumba adında bir aslan yuvası olan Ferdison ormanlarında geziyordu. Sık ağaçlar arasında hızlıca koşarken Mumba’nın ayağı bir şeye takıldı. Mumba tuzağa düşmüştü. Parmaklıklar arasında çıkmak için uğraştı. Ne yaptıysa da onu çevreleyen parmaklıklardan bir türlü kurtulamadı. Şans eseri oradan geçen bir adam onu gördü.

‘’Beni buradan çıkar’’ diye bağırdı adama.

Adam kibarca aslana döndü. ‘’Hayır, dostum’’ diyerek cevapladı. Aslan şaşırdı. Adam konuşmaya devam etti. ‘’Eğer seni çıkarırsan beni yiyebilirsin’’ diyerek cevapladı aslanı.

Üzgün Aslan

Aslan bu duruma çok üzüldü. ‘’Lütfen, beni çıkar buradan.’’ Adamı ikna etmeye çalıştı. ‘’Aksine size sonsuza kadar minnettar olacağım. Her dediğinizi yapacağım. Sonsuza kadar arkadaşınız olacağım.’’ Aslan üzülerek ağlamaya başladı. Adam, aslanın ağladığını görünce onun bu haline acıdı. Yüreği hemencecik yumuşadı. Aslanın hapsolduğu kafesi açmaya karar verdi. Kafesi açtığında Mumba dışarı fırladı.

Parmaklarının ucunda adama yaklaştı.

‘’Haha. Seni kandırdım. Neden bana güvenip kafesi açtın ki?’’ Adam bu duruma oldukça şaşırdı. Mumba’nın ona haksızlık ettiğini düşündü. Mumba adama sorduğu üç soruya doğru cevap verirse onu bırakacağını söyledi.

‘’Dur bakalım, sana üç soru soracağım ve doğru bilirsen gitmene izin vereceğim.’’ Mumba oyunbaz bir şekilde zıpladı.

aslan-ve-tilki-masali
Aslan Ve Tilki Masalı

Adam, Mumba’ya dönerek ‘’Ne dersen yapacağım’’ dedi. Mumba yanındaki yaşlı ağaca doğru eğildi ve ona ne yapması gerektiğini sordu. Yaşlı ağaç dallarını bükerek cevap verdi. ‘’Ormanın sahibi Mumba, bence karşılık beklemeyin. Bakın bana yoldan geçen herkese gölge sağlıyorum. Bu nezaketime karşılık onlarsa benim yapraklarımı koparıyor. Sen de adama izin ver, evine dönsün.’’

Adam, üzüntüyle geri döndü. O sırada ise bir tilkiyle karşılaştı. Bilge tilki ‘’Hayırdır, neden bu kadar üzgünsün?’’ diye sordu. Adam, başından geçen tüm olayları ona anlattı. ‘’Ne kadar da tuhaf’’ dedi. ‘’Kafam karıştı. Bana tekrar anlatır mısın?’’ Adam, üzgünce kafasını salladı. Tilki bu sefer dikkatli bir şekilde dinledi ancak yine de anlayamadı.

Tilki, adama döndü.

‘’Hadi beraber olayın olduğu yere gidelim. Belki ben size yardımcı olabilirim. Bu sayede barışabilirsiniz.’’ Adam ve tilki, aslanın olduğu yere gittiler. Aslan adamı görünce tekrar sinirlendi. Tilki, Mumba’ya yaklaşarak olayları tekrardan anlatmasını istedi. Mumba bu teklifi kabul etti. Hiçbir ayrıntıyı atlamadan anlatmaya başladı. Tilki oyun yapmaya başladı. ‘’Dur bir bakayım! Her şey nasıl başladı? Sen kafesteydin ve aslan yanına geldi..’’

Tilki Ve Aslan

Aslan anlamadığını görünce tilkiye kızdı.

‘’Hayır anlamıyorsun! Ben kafesteydim ve adam beni kurtardı.’’ Tilki korkuyormuş numarası yaptı. Birden ağlamaya başladı. ‘’Evet! Anladım, aslan Mumba.’’

Aslan ona tarif etmeye başladı. ‘’İşte bu adam.’’ Geriye dönerek kafesin yanına gitti. ‘’İşte bu da kafes’’

Tilki onu onayladı. Aslan safça devam etti. ‘’Ben kafesin içindeydim, anladın mı?’’ diye sordu.

Tilki şaşırarak ‘’Evet, hayır, yani lütfen bana kızmayın.’’ Aslan tilkinin sürekli soru sormasından sıkılmıştı. Tilki, Mumba’ya sordu. ‘’Peki, kafesin içine nasıl girdiniz?’’ Aslan şaşırdı. Nasıl olacak yani normal bir şekilde tuzağa düştüğünü söyledi. Tilki onu anlamadığını söyledi. Aslan iyice sıkılarak ona gösterdi. Kafesin içine girdi. ‘’Bu şekilde anladın mı?’’ Tilki sırıtarak kafesin kapısını kapattı. ‘’Maalesef, aslan kardeş. Arkadaşların seni kurtarana kadar burada kalacaksın. Sana güvenmiyorum’’ dedi.

İşte, bu sayede tilki adamı aslandan kurtardı ve evlerine geri döndüler. Aslan ise yanlış yaptığını anladı ve arkadaşı onu kurtarana kadar kafesin içinde oturdu.

Yönetici

Şeker Perisi Masalı

Previous article

Sihirli Çiçek Masalı

Next article

You may also like

4 Comments

  1. tilki çok zeki

  2. ne kadar guzel❤❤❤

  3. Ooooo. Kurnaz tilki seni

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir