Çocuk Masalları

Sihirli Tablo Masalı

3

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız sihir masalları arasında ki Sihirli Tablo Masalı. Sihirli Tablo Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.      

Krallığın birinde, nesilden nesile ressamlık yapan aileye ait bir şato varmış. Bu şato yıllardır kraliyet ailesine verdikleri hizmetin karşılığında, çok eski zamanlarda aileye hediye olarak verilmiş. Her kral, kraliçe, prens ya da prensesin resmini bu ressam aile yaparmış. Artık ressam aile istemese bile bu bir gelenekmiş. Bu görev onlar için çok önemliymiş. Tam zamanında ve kusursuz bir şekilde yapılan tablolar saraya gönderilmeliymiş. Ayrıca bu görev yeni ressamların kendini kanıtlaması için bir fırsatmış. Kraliyet ailesinin resimleri mutlaka beğenmesi lazımmış. Yoksa bu ressamlar asla iş bulamazlarmış.

sihirli-tablo-masali
sihirli-tablo-masali

Bu ressam ailesinde yeni yetişen son nesil ressamın kendini kanıtlama zamanı gelip çatmış. Aksilik bu ya, kraliyet ailesinin en huysuz üyesi olan büyükannenin resmini çizmek için görevlendirilmiş bu genç ressam. Günlerce aylarca resmi bitirmek için uğraşmış. Ama ne yaparsa yapsın büyükanne asla beğenmiyormuş. Annelerine kıyamayan kral ve kraliçe, genç ressamı bu kadar zorlamak istemeseler de annelerini kıramıyorlarmış. Genç ressam mecburen en iyi tablo yapıp büyükanneye beğendirmek zorundaymış başka yolu yokmuş.

Tablo ve Ressam

Genç ressam ailesine hediye edilen şatonun sergi salonunda, aylardır yeniden başladığı tablonun karşısında umutsuzca otururken, ” Belki de bu iş bana göre değildir. Belki de kendimi asla kanıtlayacağım.” diyerek ağlamaya başlamış. Ağlarken minik bir ses duyarak irkilmiş. Ses o kadar cılızmış ki, yanlış duyduğunu zannedip ağlamaya devam etmiş. ” Ben ne yapacağım 2 gün içinde bu resmi teslim etmem gerekiyor. Eğer bu resmi teslim edemezsem ressamlık kariyerimin sonuna geldim demektir.” demiş. Cılız sesi yeniden duymuş: “Ben sana yardım ederim!”. Önce korkarak etrafına bakınmış genç ressam, sesin nereden geldiğini asla bulamıyormuş. Çünkü odada ondan başka kimse yokmuş. Dikkatle baktığında tablolardan birinin içinden küçük bir çocuğun genç ressama el salladığını görmüş.

Cılız ses devam etmiş: ” Sonunda beni görebildin, sakın üzülme ben sana yardım ederim.” demiş. Bu sihirli tablo, bir periye yapılan resmin karşılığında perinin bir tabloyu canlandırması ile oluşmuş. Bu tablodaki çocuk istediği zaman konuşabiliyor ve diğer tablolarla iletişime geçebiliyormuş. Ama sadece gerçekten yardım etmek istediği insanlara konuşurmuş.

Sihirli Tablonun Yardımı

Genç ressam sihirli tablonun da yardımıyla tekrar teslim etmesi gereken resme başlamış. Gün doğarken resmi bitirip, büyükanneye göstermek için sarayın yolunu tutmuş. Kraliyet büyükannesi ” Ellerim şöyle dursa, gözlerim böyle baksa, cildin biraz daha genç gözükse aslında harika bir tablo olacak. Aynı ben gibi!” demiş. Genç ressam yine tablonun beğenilmediği görünce, kendi şatolarının yolunu tutmuş. Özenle kenara yerleştirdiği tabloya bakmaya başlamış. Sihirli tablo yeniden konuşmaya başlamış. ” Ee… Nasıl gitti büyükanne ile görüşmen? Yeni yaptığın resmi beğendin mi? Neler söyledi?” demiş. Genç ressam büyükannenin isteklerini sihirli tabloya da anlatmış. Sihirli tablo, üzüntüyle bakan genç ressama “Bunda üzülecek ne var? Ben hemen senin tablo onunla konuşup bunları hallederim. Ama sakın tembelliğe alışmayasın. ” demiş. Genç ressamın yaptığı büyükanne tablosu ile konuşmaya başlamış, sihirli tablo konuştukça büyükannenin resmini de bir hareketlilik oluşmuş. Ellerinin duruşu, bakışları bir başka olmuş. Cildine bir anda renk gelmiş tablodaki büyükannenin. Genç ressam bunları gözlerine inanamayarak izlemiş.

Her defasında saraya yollanan bu resimleri, bu defa şatoya gelip kendi teslim almak istemiş kraliyet büyükannesi. Sabah olduğunda tablolar hazır, büyükannenin ki de en önde duruyormuş sergi salonunda. Büyükanne görür görmez tablosuna bayılmış. Genç ressamı övgüler yağdırmış. Genç ressam çaktırmadan sihirli tabloya bakıp, göz kırpıp yardımı için teşekkür etmiş.

Diğer Çocuk Masallarımız

Bir önceki Masalımız Keloğlan Ve Bilge Masalı

Yönetici

Keloğlan Ve Bilge Masalı

Previous article

Prenses Ve Kötü Kalpli Cadı Masalı

Next article

You may also like

3 Comments

  1. […] Bir Önceki Masalımız Prenses Ve Kötü Kalpli Cadı Masalı […]

  2. çok güzel olmuş bravo 😍😍😍

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir