Çocuk Masalları Kısa

Bencil Tavşan Masalı

3

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız tavşan masalı olan Bencil Tavşan Masalı. Çocuk Masalları Kısa kategorimizdeki Bencil Tavşan Masalı okurken iyi eğlenceler. Lütfen masallarımızı yorumlarınızla değerlendirin.

Bir zamanlar, büyük bir ormanda Topalak adında küçük bir tavşan yaşarmış. Topalak aslında iyi bir tavşanmış, fakat ne yazık ki kötü bir özelliği varmış. Bizim küçük Topalak biraz bencilmiş. Oyuncaklarını kimseyle paylaşmaz, okulda da kimseye kalemlerini, silgilerini vermezmiş.

Arkadaşlarının eşyalarına zarar vereceğini düşünürmüş. Bu yüzden diğer hayvanlar ona kötü davranırlarmış. Bu durum da Topalak’ın daha da bencil olmasına, içine kapanmasına sebep oluyormuş. Ama bu kötü huyundan da bir türlü vazgeçemiyormuş.

Yağmur Yağıyor

Bir gün, bir okul çıkışı; Topalak , okul bahçesinin kapısında babasının onu almasını bekliyormuş. Diğer hayvanların aileleri çocuklarını almaya gelmişler, herkes teker teker evine gitmiş. Sadece Topalak ve onun sınıfından Püskül adında bir fare kalmış. İkisi de ailesini beklerken bir anda yağmur yağmaya başlamış. Topalak akıllı tavşanmış, ne olur ne olmaz çantasına koyduğu şemsiyeyi çıkarmış ve açmış. Püskül ise yanına şemsiye almayı akıl edemediği için incecik hırkasını başına geçirip ailesini beklemeye devam etmiş.

bencil-tavsan-masali
Tavşan Masalı

Topalak kendi kendine ‘ Püskül yağmurda ıslanıyor. Şemsiyemi onunla paylaşırdım ama ya şemsiyeme zarar verirse… Okulda beni kimse sevmiyor, ya beni terslerse… Hem benim şemsiyem ikimize de yetmez ki. En iyisi hiç sormayayım.’ Demiş. O sırada sert bir rüzgar esmiş. Rüzgarın etkisiyle Topalak’ın şemsiyesi bir anda ters dönmüş ve kanatları çat diye kırılıvermiş! Hırkası da olmayan Topalak yağmurun altında kalakalmış.

Yardımseverlik

Burnunu çeke çeke babasını beklemeye devam ederken Püskül yanına gelmiş ve ‘ Topalak gel de hırkamın altına gir. Yağmurdan çok korumaz, ama en azından daha az ıslanmanı sağlar.’ Demiş. Topalak çok şaşırmış. Püskül’e ‘Ama ben seninle şemsiyemi paylaşmamıştım. Sen bana neden yardım ediyorsun ki?’ demiş. Püskül de gülmüş ‘Ben de senin gibi davranırsam senden farkım kalmaz ki. ‘ demiş. Püskül bu durumdan dolayı kendini çok kötü hissetmiş. Utana sıkıla Püskül’ ü hırkasının altına girmiş. Bir süre sonra Topalak’ ın babası gelmiş.

Tam gideceklerken Topalak Püskül’e dönüp ‘Senin evin de bizim yolun üzerinde. Sen de bizimle gelmelisin, daha fazla ıslanmamış olursun.’ demiş. Topalak’ın babası da ‘ Evet Topalak haklı, ben senin ailene haber veririm Püskül. Hadi sen de bizimle gel demiş.’ Püskül bu teklifi kabul etmiş ve ikisi de Topalak’ın babasının kocaman şemsiyesinin altına girip evin yolunu tutmuşlar. Topalak tavşan

Püskül’e iyilik yaptığı için çok mutlu olmuş. Yaptığı bencilliğin yanlış olduğunu anlamış ve bundan sonra bencillik yapmamaya, yardımsever biri olmaya karar vermiş.

Yönetici

İnsanlar ve Büyücüler Masalı

Previous article

Şeker Perisi Masalı

Next article

You may also like

3 Comments

  1. güzel bir hikâye

  2. çok çok güzel bir hikaye ama bira daha uzun ola bilirdi
    🐇😏

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir