Çocuk Masalları Kısa

Çirkin Papağan Masalı

3

Sevgili okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız papağan masalları arasında ki Çirkin Papağan Masalı. Çirkin Papağan Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.       

Bir zamanlar bir ormanda küçük bir papağan yaşarmış. Bu papağanın diğer papağanlar gibi rengarenk, parlak, güzel mi güzel tüyleri yokmuş. Diğer papağanların aksine tüyleri kahverengiymiş ve bu yüzden diğer papağanlar bu küçük papağanla sürekli dalga geçiyorlarmış. Onu oyunlarına almıyorlar, farklı olduğu için ondan korkuyorlarmış.

cirkin-papagan-masali

Bu yüzden küçük papağan çok üzülür, ‘Neden benim de diğer papağanlar gibi güzel, parlak tüylerim yok? Farklı olmak bu kadar kötü bir şey mi? Ben onlara hiçbir şey yapmadım, neden bana kötü davranıyorlar?’ diyerek evinde ağlarmış.

Ormana Gelen Avcı

Bir gün yine diğer papağanlar oyun oynarken ormana bir avcı gelmiş. Bu avcı insanların evlerindeki kafeslere koyabilmeleri için güzel papağanlar bulmak istiyormuş. Ormanın içinde gezerken oyun oynayan papağanları görmüş. Gizlice onların yanına yaklaşmış ve ağını küçük papağanların üzerine atıvermiş. Küçük papağanlar korkuyla kaçmaya çalışmışlar ama başaramamışlar.

O sırada bizim kahverengi papağan da oradan geçiyormuş. Avcı onu da görmüş ama ‘Bu papağan çok çirkinmiş, bunu kimse benden satın almaz. Boşuna yakalamama gerek yok.’ deyip diğer yakaladığı papağanları çantasına koymuş ve evinin yolunu tutmuş. Orada yardım isteyebileceği kimse olmayan küçük papağan çok korkmuş, hemen evine gidip saklanmayı düşünmüş. Fakat diğer papağanlara ne olduğunu bilen tek kişi oymuş. ‘Onlar beni sevmese de onları kurtarmak zorundayım.’ Demiş ve avcı gözden kaybolmadan hemen önce gizlice avcıyı takip etmeye başlamış.

Avcı Papağanları Kafese Koymuş


Avcı evine ulaşmış ve yakaladığı papağanları bir kafesin içine koymuş. Avcı farketmeden evine kadar onu takip eden küçük papağan bir köşeye saklanmış ve avcı uyuyana kadar beklemeye başlamış. Birkaç saat sonra avcının evinin ışıkları sönmüş. Küçük papağan evin bacasından girerek diğer papağanların olduğu kafesi bulmuş. Diğer papağanlar onu görünce önce korkmuşlar, fakat onu kurtarmaya geldiklerini anlayınca çok sevinmişler. Küçük papağan hızlıca kafesi gagasıyla açmış ve tüm papağanları kurtarmış.

Hemen şöminenin içine girip bacadan çıkmaya başlamışlar. Fakat avcı seslerini duyup uyanmış ve kuşların kaçtığını görüp şömineye doğru koşmaya başlamış. Kafasını şömineye soktuğu anda, tam papağanlardan birini yakalayacakken kahverengi papağan kanatlarını çırpmaya başlamış ve şöminedeki küller havalanmış.

Avcının tüm yüzü külle kaplanmış ve öksürmeye başlamış. Bunu fırsat bilen papağanlar hemen bacadan uçarak kaçmayı başarmışlar. Hep beraber güvenle eve dönmüşler. Onların hayatlarını kurtaran kahverengi papağana bu kadar kötü davrandıkları için kendilerini çok üzgün hissetmişler. ‘Biz senden farklı görünüşünde dolayı hep çok korkardık, fakat sen çok iyi kalpli ve cesur bir papağanmışsın.’ Deyip ondan özür dilemişler ve tüm papağanlar hep beraber oyunlar oynayıp eğlenmişler.

Bir önceki masalımız Keloğlan Ve Deniz Feneri Masalı

Diğer Kısa Çocuk Masallarımız

Yönetici

Keloğlan Ve Deniz Feneri Masalı

Previous article

Küçük Ev Kedisi Masalı

Next article

You may also like

3 Comments

  1. […] önceki masalımız Çirkin Papağan Masalı […]

  2. […] Bir önceki masalımız Savaşçı Prenses Masalı okuyabilirsiniz. […]

  3. […] Bir önceki masalımız Üzgün Kunduz Masalını okuyabilirsiniz. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir