Çocuk Masalları Kısa

Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı

3

Değerli okurlarımız, en güzel çocuk masallarını barındıran sitemizde bugünkü masalımız yengeç masalları arasında ki Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı. Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı gibi masallardan sizlere en iyi masallar sunmamız için lütfen masallarımızı değerli yorumlarınız ile değerlendirin.      

İnsanlar aleminde olduğu gibi, hayvanlar aleminde de her hayvanın bir işi olması gerekiyormuş. Her hayvan kendi özelliklerine uygun bir işi seçerek hayatlarına devam ederlermiş. Hayvanların işleri okulda genellikle okulda öğretilmez, yeteneklerinin kendilerinin keşfetmesi sağlanırmış. Okul hayatları boyunca, daha farklı derslerle yaşama hazırlanırlarmış. Bu derslerin içinde çevremizi nasıl temiz tutarız, kişisel temizliğin önemi, arkadaşlarımızla konuşurken nasıl davranmalıyız gibi temel şeyler öğretilirmiş. Bu iyi eğitim sayesinde, etraf hep tertemiz, hayvanlar mutlu ve sağlıklı olurlarmış. Bu olayların hepsi, denizde de farklı değilmiş. Denizdeki balık ve diğer deniz canlısı öğrencilere de aynı dersler öğretilir, düzenin korunması sağlanırmış. 

yengec-pik-is-bulmakta-zorlaniyor-masali

Denizde yaşayan iyi kalpli bir yengeç varmış. Bu yengecin adı Pik’miş. Yengeç Pik, okul hayatım boyunca bütün derslerden en iyi not ile geçmiş. Okulunun en gözde öğrencisiymiş.  Kurallara uymakla kalmaz uymayanları da uyarmayı görev edinirmiş. Sonunda okul bitmiş tüm arkadaşları teker teker işlerini bulurken, yengeç Pik hala ne yapmak istediğine, hangi işe yeteneğinin olduğuna karar verememiş.

Her gittiği yerde eski arkadaşlarıyla karşılaşır, onların yeni işlerine imrenirmiş. “Keşke ben de artık işimi bulabilsem!” diye iç geçirmiş. O sırada bir ilan görmüş. Kütüphanede çalışmak için asılı olan bu ilana hemen başvurmuş.

Yengeç Pik İşe Alınmış

İşe alınan yengeç Pik, ilk iş gününde aşırı heyecanlıymış. Oldukça hevesli Bir şekilde kütüphaneye gitmiş. Genellikle kütüphanede oturuyor, kitapların yerini bulamayan hayvanlara nerede olduklarını tarif ediyormuş.  Bu işi oldukça sevmiş yengeç Pik. “Sanırım yapmak istediğim işi buldum.” demiş. Akşam olduğunda, kütüphane kapanmadan önce tüm kitaplar yeniden raflarına koyulup düzenlenirmiş. Yengeç gün boyu ilk defa böyle bir şey yapacakmış. Ama işler yolunda gitmemiş. Eline aldığı ilk kitabı, kıskaçları yüzünden paramparça etmiş. İkinci ve üçüncüsü de öyle. Bunu gören Müdür Çinakop, “Üzgünüm yengeç Pik. Ama anlaşılıyor ki bu iş için uygun değilsin. Umarım en yakın zamanda işini bulabilirsin.” demiş. Yengeç Pik, umutsuzca elindeki kâğıt parçalarını çöpe atmış. Değiştiremeyeceği bir sebep yüzünden, ilk işini kaybetmek onu çok üzmüş.

Yengeç Pik Yürüyüş Yapıyor

Ertesi gün olduğunda, moralini düzeltmek için yosun parkında yürüyüş yapmaya karar vermiş yengeç pik. Yosun parkında ağır ağır yürürken, bitkilerin çeşit çeşit şekli dikkatini çekmiş. Bu bitkiler özenle kesilerek şekle sokulmuş adeta heykel gibi görünüyorlarmış.  Yengeç Pik, bu yosunlara hayranlıkla bakarken yeni işini bulduğunu anlamış. O gün şanslı günündeymiş. Deniz sarayı için yetiştirilecek, yeteneklerine güvenen, hevesli bitki heykeltıraşlarının arandığını duyuran bir ilan görmüş. Kesinlikle eminmiş, o bitki heykeltıraşlığı yapmak istiyormuş. Zaman kaybetmeden Deniz sarayına gitmiş ve çalışmaya başlamış. Elleriyle verdiği şekiller, kıskaçları ile kestiği yosunlar onu çok mutlu ediyormuş. Zamanla kendini geliştirip, harika işler çıkarır olmuş.

Bir gün, bir yarışmanın haberini almış. Bu yarışma sarayın bahçesi için seçilecek baş bitki heykeltıraşını seçmek için düzenleniyormuş. Yengeç Pik bu yarışmanın onun şansı olduğuna inanmış. Katılmaya karar vermiş. Yarışmada birinci gelen yengeç Pik, çok mutluymuş. Artık çok ünlü bir bitki heykeltıraşı haline gelen yengeç Pik başarısının sırrını ise asla vazgeçmemesi ve denemeye devam ederek sevdiği işi bulması olduğunu söylemiş.

Bir Önceki Masalımız Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı

Diğer Kısa Çocuk Masalları

Yönetici

Balıkçı Prens Ve Büyülü Balık Masalı

Previous article

Keloğlan Ve Bilge Masalı

Next article

You may also like

3 Comments

  1. […] Bir önceki Masalımız Yengeç Pik İş Bulmakta Zorlanıyor Masalı. […]

  2. Hikayelerinizi gerçekten beğeniyorum bir anne olarak oğluma severek okuyorum sitenizde daha çok hikaye ve masal görmeyi temenni ediyoruz.

  3. çok güzel kızımın beyni temelli oldu

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir